• "OD CZEGO ZALEŻY AKTYWNOŚĆ OSÓB STARSZYCH"
          • "OD CZEGO ZALEŻY AKTYWNOŚĆ OSÓB STARSZYCH"

          • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Matejki w Bochni przystąpiła do udziału w projekcie "Szkoła  przyjazna Seniorom" realizowanym przez Stowarzyszenie MANKO, Głos Seniora przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

            Uczniowie klasy III b pod kierunkiem swojej wychowawczyni Bożeny Górnej-Setlak zrealizowali cykl zajęć poświęconym seniorom. Były to trzy 45 minutowe zajęcia "Od czego zależy aktywność osób starszych", których głównym celem było uświadomienie sobie czym jest starość i od czego zależy aktywność seniorów. Uczniowie z dumą opowiadali o swoich Babciach i Dziadkach - co robią w wolnym czasie i co sprawia im przyjemność.  Wspólnie zastanawiali się  co zrobić żeby Dziadkowie  byli szczęśliwi. W części praktycznej dzieci pracowały w grupach. Jedni wykonywali plakat, na którym przedstawiali propozycje spędzania wolnego czasu z Babcią i Dziadkiem. Inni starali się na swoim plakacie przedstawić siebie spędzających aktywnie czas, będąc seniorami. Praca sprawiła wszystkim wiele emocji, zwłaszcza podczas prezentowania  i omawiania  na forum klasy.

                                                               Bożena Górna-Setlak

        • ANDRZEJKOWE ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ
          • ANDRZEJKOWE ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ

          • Andrzejkowe zabawy w obecnych czasach zupełnie nie przypominają magicznych, pełnych wiary w przyszłość wieczorów. Teraz, tak naprawdę, więcej jest śmiechu i radości niż przepowiadania przyszłości, a wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka. Dzieci ze świetlicy szkolnej miały dziś okazje przekonać się o tym. 

                                                         Kreatywna Świetlica

        • ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
          • ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

          • Małe, duże, puszyste, okrągłe, pyzate... wszystkie misie miały swoje święto podczas Dnia Pluszowego Misia w naszej świetlicy szkolnej.

            W tym dniu uroczystym dzieci obejrzały film edukacyjny dotyczący święta Dnia Pluszowego Misia. Następnie aktywnie uczestniczyły w krótkiej pogadance gdzie wymieniały nazwy "misi" spotykanych na całej kuli ziemskiej, podczas oglądania filmu zaznajomiły się również z niedźwiadkami o nie typowej "urodzie i nazwie". Po czym odniosły się do znanych misiowych bohaterów bajkowych.  Na sam koniec zajęć dzieci wykonały swoje misiowe prace plastyczne oraz miały możliwość zrobić sobie zdjęcie w naszej misiowej fotobudce.

            Chociaż pluszowy miś ma już ponad 100 lat cieszymy się, że jest z nami na dobre i na złe.

                                                                     Kreatywna Świetlica

        • "ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA"
          • "ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA"

          • 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

            Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

            Dziś nasze Sześciolatki poznały historię powstania zabawki , opowiadaly o słynnych misiowych bohaterach bajek i wykonały misiowe składanki.

                                                                     Joanna Sroga

             

        • "MAGICZNY WORECZEK"
          • "MAGICZNY WORECZEK"

          • Kolejne doświadczenie jakie zrealizowała nasza najmłodsza grupa świetlicowa to: "Magiczny woreczek". Do woreczka strunowego nalaliśmy wody i zamknęliśmy szczelnie, następnie przebijaliśmy woreczek na wylot zastruganymi kredkami i wykałaczkami, woda pozostawała dalej w woreczku, wylała się z dziurek dopiero wtedy kiedy zaczęliśmy wyciągać kredki, bądź uciskać woreczek. To doświadczenie wywołało u dzieci duże zaskoczenie i radość,

                                                                   Kreatywna Świetlica

        • CO POTRAFI WĘGIEL?
          • CO POTRAFI WĘGIEL?

          • Listopadowe doświadczenia w naszej świetlicy zaliczone. „Świetliczaki” tym razem z najmłodszej grupy wykonały: pierwsze doświadczenie pt: „Co potrafi węgiel? Poznajemy właściwości węgla leczniczego”. Dzieci do słoika z wodą wpuszczały kilka kropel atramentu, a następnie 3 tabletki węgla aktywnego, po czym staranne wymieszały aż po atramencie nie zostało ani śladu. Atrament został wchłonięty dzięki właściwością filtracyjnym węgla. Dzieci spontanicznie wyciągały wnioski z własnych obserwacji.

                                                   Kreatywna Świetlica

             

        • ZNAJDŹ ARTYSTYCZNEGO SOBOWTÓRA :)
          • ZNAJDŹ ARTYSTYCZNEGO SOBOWTÓRA :)

          • Dziś w ramach projektu "Zabawa sztuką" bawiliśmy się z aplikacją Google Arts&Culture – jest to aplikacja mobilna która może przybliżyć w atrakcyjny sposób świat sztuki. Wykonaliśmy zdjęcia w Art Selfie i otrzymaliśmy portrety z podobiznami. Możliwości tej aplikacji są większe, miedzy innymi:
            • Art Filter – filtry oparte na artefaktach z muzeów,
            • Art Transfer – zdjęcia przekształcane są na wzór znanego dzieła sztuki,
            • Art Selfie – na podstawie Twojego zdjęcia zostaną wyszukane portrety z podobiznami,
            • Art Projector – rozszerzona rzeczywistość przeniesie was w nowy wymiar,
            • Collor Pallete – aplikacja wyszuka dzieło sztuki o zbliżonej kolorystyce do waszej sali, przedmiotów.
            Polecamy pobawić się sztuką. 

            Usmiechy nie schodziły nam z twarzy :)

                                                             Kreatywna Świetlica

        • "MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JEŻA"
          • "MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JEŻA"

          • Z okazji "Międzynarodowego Dnia Jeża" w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące jeży i ich ochrony. Na sam początek nasi najmłodsi uczniowie wysłuchali podstawowych informacji. Poznały budowę jeży, dowiedziały się czym żywią się jeże, jak żyją za dnia i w nocy. Zapoznały się również jak mogą pomóc jeżą przetrwać okres zimowy. Na zajęciach dzieci również uczestniczyły w zabawach rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową karmiąc głodne jeżyki, oraz spacerowały po sensorycznej ścieżce jeżowej - gdzie pobudzały zmysł dotyku i wzroku.


                                                                    Kreatywna Świetlica

        • DZIEŃ KREDKI
          • DZIEŃ KREDKI

          • Dziś nasze zerówczaki obchodziły Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w naszej grupie odbyły się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz dowiedziały się jak są zrobione. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność.

            Ten dzień był również okazją do przypomnienia o trwającej od września w naszej szkole akcji ekologiczno- charytatywnej " Kolorowe kredki czyli wielki kreskowy recykling". Uczniowie naszej szkoły od zbierają w salach oraz przy wejściu do szkoły kolorowe kredki ołówkowe (do oznakowanego pudła).

            … bo każda kredka ma moc…

            Serdecznie zachęcam do przeszukania szuflad, schowków i odnalezienia już nieprzydatnych, dawno zapomnianych kredek ołówkowych, które dzięki tej akcji zostaną poddane recyklingowi i otrzymają nowe życie.

                                                                                Joanna Sroga

        • SZKOLNE PRZYGODY GANGU SWOJAKÓW
          • SZKOLNE PRZYGODY GANGU SWOJAKÓW

          • We wrześniu z radością przystąpiliśmy do kolejnego już programu edukacyjnego (ekologicznego) dla szkół oferowanego przez Biedronkę.Tym razem poznawaliśmy z zapałem wszystkie "Swojaki" (w poprzednim roku Fajniaki;-)), ich historie, bajeczki korzystając ze wspaniałych audiobooków oraz książeczek "O tym, że natura ma moc", "O tym, że przyjaźń ma moc", "O tym, że pomoc ma moc". Ponadto za pośrednictwem przepięknych  materiałów  ofiarowanych w programie, cudownych ścieżek dźwiękowych, oraz czytając książeczkę pt. "Gang Swojaków, chronimy zagrożone gatunki " budziliśmy świadomość ekologiczną i konieczność ochrony zwierząt zaczynając od swojej okolicy. Dzieci w bardzo atrakcyjny sposób zdobyli wartościową wiedzę, którą mam nadzieję wykorzystają w praktyce. Nad zadaniem konkursowym pracowaliśmy bardzo chętnie, malowaliśmy mapę Polski, a  każdy z nas ozdabiał zwierzątko dostępnymi materiałami: plasteliną, pastelami, kredkami, pisakami oraz umieszczał na mapie Ojczyzny.  Wyniki konkursu dopiero w styczniu, ale największą nagrodą jest dla nas już teraz wartościowa wiedza, którą zdobyliśmy i nadal pogłębiamy na temat: sóweczki, rysia, wilka, morświna, jeża, żubra oraz innych zwierząt wymagających szczególnej ochrony.         
            Serdecznie dziękujemy Rodzicom Igorka oraz ich Przyjaciołom z działu RD Werner Kenkel z Bochni za ogromną pomoc w przygotowaniu mapy Polski w postaci puzzli, to była doskonała i niezbędna podstawa do naszej pracy!!! Tylko Razem można wiele;-)…       

                                                                                         K. M-A

        • TARNOWSKIE GÓRY
          • TARNOWSKIE GÓRY

          • W dniu 3 listopada b.r., grupa 45 uczestników wraz z opiekunami, wyruszyła na jednodniową wycieczkę do Tarnowskich Gór, której celem głównym było poznanie obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
            Impreza była zorganizowana w ramach projektu „Odkrywanie skarbów kultury UNESCO” i dofinansowana przez Urząd Miasta w Bochni oraz Stowarzyszenie Przyjaciele Piątki.
            Podczas wizyty na Śląsku byliśmy w  Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem   gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach oraz w Sztolni Czarnego Pstrąga.  Uczestnicy wyprawy zobaczyli skansen maszyn parowych, odkryli kim byli tarnogórscy gwarkowie, dowiedzieli się o metodach wydobywania skarbów, które zostawiła im natura. Mieli możliwość poczucia klimatu górniczej pracy i przepłynięcia łodziami najdłuższej podziemnej w Polsce rzeki.
            Dzień pełen wrażeń zakończony został długim, jesiennym spacerem po przepięknym XVIII – wiecznym, zabytkowym  Parku Miejskim w Świerklańcu, który założony został przez rodzinę Henckel von Donnersmarck w latach 1670 – 1680.

                                                   Joanna Nosek

             

        • KONKURS - SZKOLNY KLIP MUZYCZNY - ROZDANIE NAGRÓD
          • KONKURS - SZKOLNY KLIP MUZYCZNY - ROZDANIE NAGRÓD

          • Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie pt.„Minutowa Piosenka Klasowa” dla klas szkolnych. Jeszcze raz dziękujemy Panu Ryszardowi Palczewskiemu za nagranie i przygotowanie klipu, Rodzicom za włączenie się do akcji i zorganizowanie tematycznych strojów…

            Niedawno na portalu Facebook Akcji Labirynt mogliśmy odczytać przemiłe słowa Organizatorów skierowane do wszystkich uczestników:

            „Dziękujemy za Wasze wspaniałe zgłoszenia. Dziękujemy wszystkim Nauczycielom, Opiekunom i Młodym Twórcom i Wykonawcom ze szkół z całej Polski za Waszą aktywność w tym bardzo trudnym czasie (…)A nasze pozdrowienia płyną do: Zakopanego, Czerwonej Woli, Michałowic, Lubieni, Warszawy, Przysietnicy, Parlina, Rogoźna, Głodowa, Chorzowa, Zarszyna, Krakowa, Marianki, Chojnic, Świebodzic i Ostródy, Pieszyc, Lutoryża, Parzymiechów, Niwisków, Krakowa, Lędzin, Jarocina, Sierpca, Inowrocławia, Gniewkówca, Bochni, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Nietkowa, Przyborowa, Żerników Wrocławskich, Brzeźna, Czułowa, Jaworzna, Skarżyska-Kamiennej, Kwaśniowa Dolnego, Wszednia, Częstochowy i Gliwic…”

            4 listopada 2021 roku Jury 10. Minutowej Piosenki Klasowej dokonało punktacji i oceny 43 klipów muzycznych i piosenek przysłanych z całej Polski. Ogłoszono również, że od dnia 5 listopada 2021 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt o Nagrodę Publiczności.

            Możemy również przeczytać na stronie Organizatorów, że: „ (…) powyższa lista wyróżnionych udziałem w plebiscycie piosenek i klipów nie wyczerpuje puli nagród i wyróżnień, które zostaną przyznane w 10. konkursie Minutowa Piosenka Klasowa 2021. Głównym celem Plebiscytu jest upowszechnienie twórczości młodych wykonawców i twórców oraz ich talentów i pracy ich opiekunów. A także aktywizacja twórcza środowisk szkolnych poprzez zainteresowanie twórczością artystyczną dzieci i młodzieży oraz nauczycieli.”

            Pomimo tego, iż nie udało nam się dołączyć do głównych 7 laureatów, którym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów;-), Dyrekcja Naszej Szkoły: Pan Jerzy Sumara i Pani Ewa Gardziel docenili wysiłek i talent dzieci, kierując do nas bardzo ciepłe słowa uznania oraz wręczając wspaniałe nagrody– dwustopniowe dzwonki szkolne za godne reprezentowanie szkoły w Polsce. Rodzice nagrodzili dzieci słodkimi upominkami, nie zabrakło także dyplomów…

                                 „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”

            Ponadto, w tym szczególnym dniu Julitka oraz Amelka zostały nagrodzone przez Dyrekcję za udział w konkursie „Stop – smog”. Dziękujemy pięknie!!!

                                                                             K M-A                                                                                     

        • "KURIER UCZNIOWSKI"
          • "KURIER UCZNIOWSKI"

          • Już działa nasza szkolna gazetka
            " Kurier Uczniowski"

            Gazetka znajduję się na parterze.
            Aktualizacja gazetki co miesiąc!!!

            Redaktorzy:

            Arwena Sobaś kl. 5a,
            Oliwia Musiał kl. 5b,
            Małgosia Majewska kl. 6b,
            Aleksandra Piątek kl. 7a,
            Taria Waśkowicz kl. 7a,
            Kamila Węgrzyn kl. 7a,
            Julia Kałuża kl. 7c,
            Faustyna Trojan kl. 7c,
            Stanisław Babicz kl. 8a,
            Witek Gajewski kl. 8a,
            Witek Jaszczyński kl. 8a,
            Szymon Mazurkiewicz kl. 8a,
            Dominik Norek kl. 8a,
            Aleksander Paluch kl. 8a,
            Julia Ponikau kl. 8a,
            Oskar Szewczyk kl. 8a,
            Piotr Tobiasz kl. 8a,
            Julia Dąbrowska kl. 8b,
            Weronika Gałązka kl. 8b,
            Emilia Gorzelska kl. 8b,
            Amelia Jędrzejek kl. 8c,
            Monika Lis kl. 8c,
            Ania Michniak kl. 8c,
            Magda Rogoda kl. 8c,
            Tosia Więcek kl. 8c,
            Małgosia Ząbik kl. 8c

        • 4 MIEJSCE W FINALE WOJEWÓDZKIM IGRZYSK DZIECI
          • 4 MIEJSCE W FINALE WOJEWÓDZKIM IGRZYSK DZIECI

          • Nasze uczennice zdobyły 4 miejsce w Finale wojewódzkim Igrzysk Dzieci w koszykówce 3x3 w Tarnowie.

            Dziewczęta dały z siebie wszystko wygrywając 2 spotkania i 2 przegrywając. Tabela końcowa wskazywała, że szkoły z Suchej Beskidzkiej, Nowego Sącza i Bochni miały ten sam bilans wygranych do przegranych. Niestety dla nas ten układ był najmniej korzystny (koszy zdobytych do straconych) i odpowiednio Sucha Beskidzka zajęła 2 miejsce, Nowy Sącz 3, a nasza szkoła przegrała brązowy medal tylko 1 zdobytym kosz mniej. Mimo to jest to bardzo dobry wynik zdobycie czwartego miejsca w małopolsce przez naszą szkołę, odpowiednio musieliśmy awansować przez zawody, miejskie, powiatowe, rejonowe i dopiero Wielki Finał.

            Reprezentacja Sp5: Małgorzata Majewska, Aleksandra Poznańska, Karolina Legin, Inga Gut, Arwena Sobaś.

            Trener: Rafał Sroka

        • 1/2 FINAŁ WOJEWÓDZKI W KOSZYKÓWCE 3x3 IGRZYSK DZIECI
          • 1/2 FINAŁ WOJEWÓDZKI W KOSZYKÓWCE 3x3 IGRZYSK DZIECI

          • Uczennice naszej szkoły okazały się najlepsze w zawodach 1/2 Finału wojewódzkiego w koszykówce 3x3 Igrzysk Dzieci. Pewnie wygrały wszystkie mecze i tym samym awansowały do Finału wojewódzkiego, który odbędzie się już w czwartek 18.11 w Tarnowie. Brawo dziewczęta !!!

            Reprezentacja szkoły:
            Małgorzata Majewska,
            Inga Gut,
            Aleksandra Poznańska,
            Karolina Legin,
            Arwena Sobaś

            Opieka: Rafał Sroka

        • MOJA OKOLICA WOLNA OD ZANIECZYSZCZEŃ
          • MOJA OKOLICA WOLNA OD ZANIECZYSZCZEŃ

          • 18 października w naszej szkole odbyły się eliminacje do Małopolskiego Konkursu Plastycznego „STOP SMOG” organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Efektywności Energetycznej i Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii "HELIOS”.

            Celem Konkursu było kształtowanie odpowiednich postaw, zachowań i działań proekologicznych związanych z prawidłową gospodarką odpadami komunalnymi wśród najmłodszej części społeczeństwa oraz budzenie wrażliwości na piękno czystej okolicy.

            Wpłynęło 27 twórczych prac plastycznych z klas I-III, a jury miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić tylko 3 z nich, które będą reprezentowały szkołę w Małopolsce.

            Miejsca pierwsze zdobyli:

            Liliana Sroka z klasy I b

            Lena Augustyn z klasy I b

            Wojciech Nierzwicki z klasy II a

            Nagrody dla laureatów oraz wszystkich dzieci, które brały udział w konkursie zostały uroczyście wręczone przez Dyrekcje Szkoły: Pana Jerzego Sumarę i Panią Ewę Gardziel 4 listopada 2021 roku. Wystawę pięknych prac można również podziwiać na gazetce obok pokoju nauczycielskiego.

            Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom! Zachęcamy do dalszego udziału w różnych konkursach pamiętając, iż „Wygrana jest ważna, ale jeszcze ważniejszy jest udział w walce…” oraz, że rozwój własnego talentu to zawsze największy sukces!!!

                                                                                          K. M-A

        • "MLEKIEM MALOWANE"
          • "MLEKIEM MALOWANE"

          • Wojciech Fangor był jednym z ostatnich "wielkich mistrzów" XX wieku. Zasłynął pulsującym malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, dającymi wrażenie ruchu. Jego eksperymenty malarskie były prekursorskie. Ciekawostką jest to, że obraz M22 został sprzedany, aż  za 7.300.000 złotych i jest to również najdroższy obraz jaki kiedykolwiek został sprzedany w Polsce. 

            Dzieci ze świetlicy szkolnej poznały malarstwo polskiego malarza Wojciecha Fangora, a później inspirując się Jego obrazami malowały na mleku tworząc swoje dzieła sztuki.  Zabawy ze sztuką nie tylko rozwijają, ale także dostarczają wiele radości. Uczniowie wyczarowywali na mleku barwne abstrakcyjne obrazy. Używali do tego mleka, farb i płynu do naczyń. Zabawa z mlekiem wyzwoliła w nas inicjatywę twórczą, zobaczcie sami.

                                                           Kreatywna Świetlica

        • POLSKA- MOJA OJCZYZNA
          • POLSKA- MOJA OJCZYZNA

          • "Powiewa flaga,
            gdy wiatr się zerwie
            A na tej fladze
            biel jest i czerwień.
            Czerwień – to miłość,
            biel – serca czyste
            Piękne są nasze barwy ojczyste"

                                                      Cz. Janczarski

            11 listopada to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia Polska odzyskała niepodległość. To bardzo istotne, żeby od małego uczyć dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny i szacunku do symboli narodowych. Dzieci ze świetlicy szkolnej miały możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego o Polsce, a ponadto wykonały kwiaty biało-czerwone symbolizujące flagę naszego narodu. 

                                                                    Kreatywna Świetlica

             

        • IGRZYSKA W KOSZYKÓWCE DZIEWCZĄT
          • IGRZYSKA W KOSZYKÓWCE DZIEWCZĄT

          • Koszykarki z naszej szkoły zdobyły 2 miejsce w zawodach powiatowych Igrzysk Dzieci w koszykówce dziewcząt 3x3. Pewnie pokonały drużyny z: SP4, SP7 i SP Jodłówka, przegrały tylko z SP2. Dzięki zdobyciu 2 miejsca dziewczęta awansowały do zawodów rejonowych, które odbędą się 16.11.

            Reprezentacja szkoły: Małgorzata Majewska, Inga Gut, Aleksandra Poznańska, Karolina Legin, Arwena Sobaś. Gratulujemy!!!

                                                             Rafał Sroka

        • Witamy na naszej stronie

        • Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

          Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

          Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo. Quisque sit amet est et sapien ullamcorper pharetra.

          Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.