• OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY

          • Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii.

            kategoria: szkoły podstawowe, klasy 7-8, praca modelarska (upamiętniająca postać gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego)

            LAUREAT: Kacper Serafin - opiekun naukowy Dariusz Marszałek

            Uroczyste odebranie nagród odbędzie się 3 czerwca w Nowym Sączu. Nagrody w poprzednich latach to przelot samolotem i wyjazd do Brukseli na 4-5 dni. Laureatem w poprzednich latach był  Mikołaj Świerczek z naszej szkoły.

            GRATULUJEMY KACPROWI I JEGO OPIEKUNOWI UZYSKANEGO WYNIKU !!!

        • PODCHODY
          • PODCHODY

          • Korzystając z pięknej pogody Świetliki wzięły udział w zabawie integracyjnej zwanej "podchodami". Panie wymyśliły przeróżne zadania, zagadki i łamigłówki, które trzeba było rozwiązać, aby dotrzeć do celu. Wykonanie każdego zadania należało udokumentować. Na mecie na dzieciaki czekała nagroda! Zabawa w podchody ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim zmusza dzieciaki do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Ponadto skłania do myślenia i główkowania, uczy współpracy w grupie i odpowiedzialności.Całej zabawie towarzyszyło wiele radości i szczęścia, a śmiechom nie było końca. Radosny nastrój i dobre humory towarzyszyły wszystkim przez cały dzień.

                                                                                      Kreatywna Świetlica

        • POZNAJEMY KRAJ OJCZYSTY. KRZEMIONKI OPATOWSKIE i ZAMEK KRZYŻTOPÓR.
          • POZNAJEMY KRAJ OJCZYSTY. KRZEMIONKI OPATOWSKIE i ZAMEK KRZYŻTOPÓR.

          • W dniu 10 marca 2022 roku grupa 44 uczniów wraz z opiekunami przebywała w miejscowości Sudół koło Ostrowca Świętokrzyskiego zwiedzając Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, znane jako Krzemionki Opatowskie. Obiekt ten to rezerwat archeologiczny chroniący zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć miejsce niewiele zmienione od czasu, gdy przed kilku tysiącami lat zaprzestano wydobywania krzemienia pasiastego i wycofał się z nich ostatni neolityczny górnik. To pomnik górnictwa pierwotnego i przyrody nieożywionej. Na trasie turystycznej liczącej 1,5 km długości uczniowie zwiedzili muzeum, wędrowali około 500 m fragmentem trasy poprowadzonej pod ziemią, spacerowali po zrekonstruowanej pradziejowej osadzie.
            Po fascynującym spotkaniu w „Krzemionkach” w drodze powrotnej do Bochni uczniowie zatrzymali się w Ujeździe, gdzie zwiedzili pełnej magii i tajemniczości, zagubioną wśród pól i wzgórz ruinę zamku Krzyżtopór, największej budowli pałacowej w Europie po Wersalu we Francji. Dziedziniec główny, otaczające fortyfikacje, bastiony, sale balowe, pokoje gościnne i dla służby, kaplica zamkowa i inne pomieszczenia zobaczyli uczestnicy wycieczki, i o których mogli usłyszeć od wspaniale oprowadzającej i opowiadającej pani przewodnik.
            Wycieczka ta zapoczątkowała cykl wycieczek, które będą realizowane w ramach projektu „Poznajemy kraj ojczysty”, częściowo dofinansowanego przez Urząd MiastaBochnia oraz Stowarzyszenie Przyjaciele Piątki.  

        • SPOTKANIE Z ARTYSTĄ...
          • SPOTKANIE Z ARTYSTĄ...

          • 4 maja szkołę odwiedził nasz absolwent Franciszek Wantuch, obecnie uczeń Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach.

            Od wczesnego dzieciństwa Franek interesuje się plastyką i jest laureatem wielu konkursów, w tym również międzynarodowych. Kontynuuję on tradycję rodzinną. Już pradziadek był artystą rzeźbiarzem podobnie jak tato, który także jest znanym w Polsce fotografikiem. Olejny portret taty wraz z innymi obrazami i szkicami Franek zaprezentował na lekcjach plastyki w klasie IVb, oraz VIIa, a następnie na świetlicy szkolnej młodszym uczniom.

            W ciekawy sposób opowiadał o swoich pracach plastycznych, tematach, technikach i o sobie. Dzieci zadawały mu pytania, na które z pasją odpowiadał. Więcej o jego twórczości dowiemy się ze strony internetowej, którą prowadzi. Wielu spośród naszych uczniów także tych młodych pasjonuje się rysunkiem i być może sławny kolega otworzył przed nimi nowe horyzonty.

                                                                    Kreatywna Świetlica

        • 3 MAJA. ŻYWY NAPIS NA SZKOLNYM BOISKU SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr 5 w Bochni – WIDEO
          • 3 MAJA. ŻYWY NAPIS NA SZKOLNYM BOISKU SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr 5 w Bochni – WIDEO

          • 29 kwietnia cała społeczność uczniowska wraz z opiekunami oraz dyrekcją SP Nr 5 im. Jana Matejki w Bochni udała się na boisko szkolne, gdzie odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”. Młodsi uczniowie trzymali w ręku biało-czerwone kartki, które ułożyły się w ogromnych rozmiarów flagę Polski, natomiast starsi uczniowie byli ustawieni w taki sposób, że powstał napis 3 MAJA. Całość sfotografowano i sfilmowano z drona.

            Końcowym etapem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu historyczno-plastycznego pt. „Plakat związany z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja” pod kierunkiem nauczycieli Dariusza Marszałka i Agaty Kufty-Pletty:

            1 miejsce: Aleksandra Góra klasa 6a2 miejsce: Greta Gefert klasa 8b,
            2 miejsce: Julia Kałuża, Faustyna Troan, Wiktoria Raczyńska klasa 7c, 
            3 miejsce: Kacper Serafin klasa 8b.

            Wyróżnienia otrzymali: Amelia Jędrzejek, Małgorzata Majewska klasa 6b,Arwena Sobaś klasa 5a  

            Zdjęcia i wideo: Krzysztof Pukowski.

            YouTube: Bochnia. 3 Maja w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Jana Matejki

        • "EDUKACJA PRZEZ RUCH"
          • "EDUKACJA PRZEZ RUCH"

          • Deszczowa pogoda nie pokrzyżuje nam planów. Tańcząc przy wesołej piosence pt: "Rap kropelek"- Trelinkowo, "Świetliki" odganiały deszczowe chmury. A następnie przedstawiły pogodę za oknem, wykonując pracę plastyczną metodą Doroty Dziamskiej "Edukacja przez Ruch". Nasze zajęcia pozwoliły na wykorzystanie radości oraz spontanicznej aktywności dzieci w trakcie zabawy. Praca tą metodą umożliwia wspomaganie koncentracji, synchronizację pracy mózgu, rozwijanie kompetencji emocjonalnych, społecznych i poznawczych. Dzieci podczas muzyki współpracowały ze sobą i rytmicznie malowały dłońmi umoczonymi w farbie na ogromnym arkuszu papieru. Deszczowa pogoda była inspiracją do wspaniałej zabawy.

            "Rap kropelek" w wykonaniu "Świetlików"

             

                                                                                           Kreatywna Świetlica

        • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE XVI MISTRZOSTW POLSKI W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ
          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE XVI MISTRZOSTW POLSKI W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

          • LINK: https://bochniazbliska.pl/wydarzenia/bochnia-rozpoczely-sie-xvi-mistrzostwa-polski-ksiezy-w-halowej-pilce-noznej-zdjecia-wideo/

            „Ze wszystkich rzeczy nieważnych,
            piłka nożna jest najważniejsza”
                                           /św. Jan Paweł II/

            22 kwietnia o godzinie 12.30 w Oratorium św. Kingi w Bochni mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystym rozpoczęciu XVI Mistrzostw Polski Księż:y w Halowej Piłce Nożnej. Po dwu letniej przerwie związanej z sytuacją epidemiczną w kraju rozgrywki znów  można było przywrócić.  Organizatorem imprezy był ksiądz Paweł Skraba oraz ksiądz Maciej Igielski. Do Oratorium przybyło wielu wyjątkowych gości na czele z księdzem biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej – Arturem Ważnym.
            Uczniowie i opiekunowie z naszej szkoły nr 5 mieli okazję aktywnego włączenia sięw przebieg spotkania: „Piątkowe Gagatki” (obecni uczestnicy zespołu to już trzecie pokolenie;-)) zatańczyły z wielkim zapałem taniec dyskotekowy, pt. „Chocolate choco choco”, prezentując się na scenie w swoich zespołowych, oryginalnych strojach. Następnie wystąpiła ogromnie utalentowana  Kinga Słoniowska w niezwykle nastrojowej piosence „Tak jak malował Pan Chagal”. Uczniowie z klasy 5a i 5 b w okazjonalnych koszulkach prezentowali poszczególne drużyny z całej Polski, natomiast najmłodsze pociechy z zerówki - Michalinka i Jacek w strojach górniczych losowali poszczególne drużyny do rozgrywek.
            Wszystkim Księżom – Sportowcom życzymy wielu pozytywnych wrażeń, emocji, ciekawych spotkań i oczywiście udanych meczów, pamiętając o tym, że: „Zwycięstwo jest ważne, ale najważniejszy jest udział w walce…”. Powodzenia!!! Taniec"Gagatków"


            „ Jest to gra i ma nią pozostać, Strzeżcie jej amatorskiego oblicza”

                                                                          /papież Franciszek/

                                                                                                         K. M-A

        • "DZIEŃ ZIEMI"
          • "DZIEŃ ZIEMI"

          • Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.

            Nasze Zerówczaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. Dziś szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny.

                                                              Joanna Sroga

        • LEKCJA W TEATRZE- H.CH.ANDERSEN "KRÓLOWA SNIEGU"
          • LEKCJA W TEATRZE- H.CH.ANDERSEN "KRÓLOWA SNIEGU"

          •  20.04.2022 r. dzieci z zerówki szkolnej, z klasy I a i I b wraz z wychowawcami i opiekunami  udali się w kierunku Oratorium św. Kingi, gdzie o godzinie 8.30 rozpoczęło się spotkanie z aktorem, który występował w  spektaklu „Baśń o Królowej Śniegu”. Pan wprowadził nas w świat teatru, zadawał pytania, wyjaśniał wraz z pomocą dzieci pojęcia związane z tą dziedziną sztuki. Następnie obejrzeliśmy wspaniały spektakl, pełen zharmonizowanych efektów dźwiękowych, pięknych piosenek i wesołych zwrotów akcji. Reżyser doskonale połączył wszystkie wątki baśni, aby była ona „nie taka straszna” i  zrozumiała dla młodego widza. Aktorzy pełni zapału prezentowali swe role i talenty. Trzeba przyznać, iż był to jeden z najbardziej wyjątkowych spektakli, jaki mogliśmy obejrzeć…Sztukę przedstawili aktorzy z Krakowskiego Katolickiego Teatru Edukacji.Dziękujemy za subtelną moc wrażeń, polecamy…;-)

                                                                             K.M-A

        • "WITAJCIE W NASZEJ BAJCE..."- TWÓRCZOŚĆ JANA BRZECHWY
          • "WITAJCIE W NASZEJ BAJCE..."- TWÓRCZOŚĆ JANA BRZECHWY

          • „Witajcie w naszej bajce,
            słoń zagra na fujarce.

            Pinokio nam zaśpiewa,
            zatańczą wkoło drzewa.

            Tu wszystko jest możliwe,
            zwierzęta są szczęśliwe.

            A dzieci wiem coś o tym,
            latają samolotem.
              
            Nikt tutaj nie zna głodu,
            nikt tu nie czuje chłodu
            i
             nawet ja nie kłamię,
            nikt się nie skarży mamie(…)”

            Jan Brzechwa to znany na całym świecie autor  bajek i wierszy dla dzieci, polski adwokat i poeta żydowskiego pochodzenia, autor satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz. Jego twórczość od lat łączy pokolenia...
            Z przyjemnością udaliśmy się w niecodzienną  podróż do świata stworzonego przez pana Jana Brzechwę. Zaprzyjaźniliśmy się ze zwierzętami z wierszy autora, mogliśmy znaleźć w nich odpowiedzi na nurtujące pytania: „Dlaczego struś trzyma głowę w piachu?”, „Z czego słynie żyrafa?”, „Gdzie chodziła kaczka – dziwaczka?”, „ Jakie smutki ma pies i jak z nim rozmawiać?” i wiele innych… Twórczość autora jest ogromnym bogactwem!!! Każdy powinien znać, czytać i zachęcać do poznania tych cudownych bajek i wierszy, które pobudzają wyobraźnię, ukazują wady i zalety świata ludzi i zwierząt.
            W ramach lektury każdy z nas  zaprezentował wybrany wiersz autora będąc za kurtyną, w a’la teatrze;-), na lekcjach śpiewaliśmy także piosenki z tekstami poety. Wspaniałym tego przykładem jest bajka „Akademia Pana Kleksa”, ukazująca szkołęz marzeń, których fragmenty mieliśmy okazję również obejrzeć „na dużym ekranie”.
            Podczas zajęć artystycznych dla pierwszaczków pt. „Przygoda na scenie” wcielaliśmy się w rolę aktorów, tworząc własne bajki, inspirując się  utworami Jana Brzechwy. Ale było wesoło;-)!!!

            Witajcie w naszej bajce,
            słoń zagra na fujarce.

            Pinokio nam zaśpiewa,
            zatańczą wkoło drzewa.

            Bo z nami jest weselej,
            ruszymy razem w knieje.

            A w kniejach i dąbrowach,
            przygoda już się chowa.

            My ją znajdziemy sami,
            my chłopcy z dziewczętami.

            A wtedy daję słowo,
            że będzie kolorowo”.

                                                                                    K. M-A

        • "WIELKANOCNY ZAJĄCZEK"
          • "WIELKANOCNY ZAJĄCZEK"

          • Dziś na świetlicy powstał z kartonu i kolorowego papieru "Wielkanocny Zajączek". Było z nim dużo zabawy i radości. Świetliki karmiły go jajeczkami (piłeczkami) rzucając do celu. Techniki były różne. Dzieci ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową oraz skupienie uwagi. Najlepsze "sokole oko" miała Aleksandra Piś. GRATULUJEMY !!!

                                                                  Kreatywna Świetlica

          • "MISTRZ MATEMATYK"

          • Konkurs „Mistrz Matematyk”  dla  klas trzecich zgromadził w tym roku 12 najzdolniejszych uczniów z obydwu klas. Praca składała się z 11 różnorodnych zadań a na ich wykonanie dzieci miały 45 minut. Organizatorkami konkursu były pani dyrektor Ewa Gardziel i Alicja Golińska.

            Oto wyniki :

            I miejsce Ada Kachniarz                 kl. IIIB      27 pkt

            I  miejsce Wojciech Piątek             kl. III A     27 pkt

            II miejsce Bruno Przybyłowicz       kl. III B     25 pkt

            III miejsce Milena Jędrzejek           kl. III A     24 pkt

            Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy. To było bardzo wyrównane współzawodnictwo. Życzymy, by dalej rozwijali swój talent i osiągali sukcesy.

                                                                             Alicja Golińska

        • WYCIECZKA SZKOLNA- KOPALNIA SOLI W BOCHNI
          • WYCIECZKA SZKOLNA- KOPALNIA SOLI W BOCHNI

          • Kopalnia Soli w Bochni jest najstarszą w Polsce.

            Pod powierzchnię ziemi, za pośrednictwem szybu Campi zjeżdża się specjalną windą górniczą z prędkością 4m/ s. Można tam zobaczyć długie, solne korytarze oraz stalaktyty zwisające z sufitu, czy też, „kalafiory” i  inne „warzywa”;-)…

            Wyjątkowym miejscem jest bogato zdobiona kaplica św. Kingi, która  jest patronką górników solnych… Zwiedzanie zakamarków kopalni urozmaica wspaniała, multimedialna ekspozycja, która cieszy się dużą popularnością.

            Dla miłośników pociągów i ekstremalnych wrażeń, przygotowano przejazd kolejką o nazwie „Kuba”, na część konia o tym samym imieniu, który jako pierwszy pracował w bocheńskiej kopalni.

            W Komorze Ważyn czeka wiele niespodzianek: boisko sportowe, stół do ping – ponga, plac zabaw, a także restauracja i sklepik z pamiątkami.

            Ciekawą atrakcją jest możliwość nocowania w kopalni, jak również wspaniały spływ łódkami po solance, gdzie stężenie soli jest najwyższe i doskonale inhaluje drogi oddechowe.

            Serdecznie polecamy pobyt w bocheńskiej kopalni – uczniowie klasy I a wrazz wychowawczynią ;-)

                                                                     K. M-A

        • PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM
          • PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM

          • 7 kwietnia uczniowie klasy 3 b wraz z wychowawczynią  Bożeną Górną – Setlak i panią Edytą Konieczną odwiedzili  Bawialnię Edukacyjną RERUM, gdzie pod okiem wykwalifikowanej kadry uczestniczyli w kreatywnych zajęciach plastyczno – muzycznych.  Było bardzo wesoło. Dzieci  pracowały w grupach. Wykonywały olbrzymią pisankę   i  wielkanocną palmę. Wspólnie pracowały nad kolorowym dywanem.  W czasie trwania zajęć muzycznych pląsały pod okiem „Króliczka” w rytm różnych melodii, grały na instrumentach perkusyjnych oraz  tańczyły z chustami. Na koniec  bawiły się  w  sali zabaw dla dzieci.

                                                                                   (bgs)

        • "WĘDRUJĄCA WODA"
          • "WĘDRUJĄCA WODA"

          • W dniu dzisiejszym na zajęciach świetlicowych w zerówce przeprowadziliśmy eksperyment pt. "Wędrująca woda".

            Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebowaliśmy: sześciu  kubeczków, z których to trzy napełniliśmy  wodą i zabarwiliśmy barwnikiem spożywczym na wybrany przez dzieci kolor oraz  ręcznik papierowy.

            Eksperyment bardzo spodobał się dzieciom, zaobserwowały jak powstają nowe barwy. Dostrzegły również jak  woda "wspina się” – w tym przypadku po papierze i przechodzi do drugiego kubeczka.

                                        Kreatywna Świetlica

        • "MISTRZ ORTOGRAFII"
          • "MISTRZ ORTOGRAFII"

          • 23.03.2022r. w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny " Mistrz ortografii", w którym uczniowie klas trzecich zmierzyli się z zawiłościami ortografii polskiej. Czyhało na nich wiele trudności i pułapek. Rywalizacja była zacięta, a ortograficzne zmagania zakończyły się zwycięstwem następujących uczniów:

            I miejsce  Michalina Lalik - kl. 3 a
            II miejsce  Nadia Katana  - kl. 3 a
            III miejsce  Julia Kubarek  - kl. 3 b  
            III miejsce   Barbara Biały  - kl. 3 b

            Organizatorkami konkursu były dyrektor szkoły Ewa Gardziel i Alicja Śliwa. 
            Wszystkimi laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.                                                                                                                                                            A.Ś

        • MATEMATYKA W OBRAZACH
          • MATEMATYKA W OBRAZACH

          • W dniu 22.03.2022 r. "Świetliki" wykonały kolejne zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa Sztuką”. Tym razem naszym zadaniem było ukryć „Matematykę w obrazach”. Obejrzały wirtualną galerię obrazów, poznając twórczość amerykańskiego malarza Jaspera Johnsa. Zainspirowane jego obrazami ćwiczyły spostrzegawczość wzrokową poszukując ukrytych cyfr od 0 do 9. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem wykonały swoje obrazy, a efekt końcowy zachwycił wszystkich oglądających naszą wystawę. Zadania, jakie dzieci zrealizowały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna a przede wszystkim daje dużo zadowolenia.       

                                             Kreatywna Świetlica                              

        • WIOSENNY SPACER
          • WIOSENNY SPACER

          • „Wiosna przyszła do nas,
            pora wymarzona,
            słońce za oknem świeci,
            uśmiecha się dziś do dzieci…

            Wiosna to cudowna pora roku…, tym różni się od pozostałych, że niesie ze sobą życie…, fauna i flora, cała przyroda, a nawet człowiek „budzi się do życia”. Czas zostawić w szafie ciepłe, kurtki, buty, czapki i szale, czas wybrać się na wycieczkę do lasu, czy też parku, czas wsłuchiwać się w piękno przyrody naturalnej, niezmienionej…

            W naszej klasie od pewnego czasu trwały wiosenne przygotowania: nauka piosenek wiosennych z towarzyszeniem gitary, gra na dzwonkach, wykonywanie mega - kwiatów z bibuły, czy też drobnych kwiatuszków. Wzajemna pomoc , radość towarzyszyła nam.

            21 marca przy dźwiękach utworu  Antoniego Vivaldiego „Cztery Pory roku – Wiosna”, powitaliśmy Ją w kolorowym, wesołym  pochodzie. Miejmy nadzieje, że piękny czas, który  jest przed nami doda wszystkim potrzebnych sił i przyniesie wiele radości…

              Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi,
              wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni.
             Zdjąłem z niej zmoknięte palto posadziłem vis a vis.
             Zapachniało, zajaśniało wiosna ach to ty.
             Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!...”
                                                                                   (K.M-A)

             

        • Witamy na naszej stronie

        • Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

          Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

          Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo. Quisque sit amet est et sapien ullamcorper pharetra.

          Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.