SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W BOCHNI ŚWIĘTUJE 60-URODZINY.
        GALERIA ZDJĘĆ W LINKACH:

BOCHNIAZBLISKA.PL

BOCHNIA MIASTO SOLI - FACEBOOK

BOCHNIANIN.PL

Bocheńska „Piątka” jak…Mick Jagger!

Co ich łączy? 60 lat aktywności. W przypadku sławnego rockmana kariera na estradzie, jeśli chodzi o Szkołę Podstawową nr 5 im. Jana Matejki, 60 lat na edukacyjnej „scenie” Bochni. Obie „indywidualności” działają od roku 1962. Roku, w którym debiutowała, między innymi, komiksowa seria o Spider-Manie, zmarła Marilyn Monroe, a w ówczesnej Polsce, w odmiennym niż dziś ustroju, zdecydowano o powstaniu rafinerii w Płocku, dzisiejszego Orlenu…

Właśnie wtedy we wznoszonym od trzech lat na miejscu wojskowych koszar budynku, zawitali pierwsi uczniowie. Dzisiaj grono absolwentów liczy już ponad 7000 osób, a  tworzą je trzy pokolenia niejednej bocheńskiej rodziny.

24 września w uroczystym pochodzie z kościoła świętego Pawła na miejsce jubileuszu, do odnowionej SP 5 przybyli, wśród znamienitych gości także pierwsi absolwenci, w tym Krzysztof Sroka, absolwent Anno Domini 1970, czy Jan Balicki, absolwent z 1971 roku. Diamentowy jubileusz świętowano przez dwa dni. Uroczyste spotkanie zdominowały spontaniczne przemowy absolwentów, w tym Bogdana Kosturkiewicza, absolwenta z roku 1976. Akademia przypomniała burzliwe losy szkoły, od czasów słusznie minionych, ze słusznie minionym patronem w tle, aż po  „Żywy obraz” tworzony przez obecnych na akademii – przekrój dostojnych gości, władz,  absolwentów, uczniów, pracowników i przyjaciół „Piątki”. Zamknięty on  zostanie w  Kapsule Czasu, której otwarcie nastąpi być może na 80-lecie SP 5.

Dzień drugi to tradycyjny piknik z plenerowymi szachami, przejażdżkami dorożką, prezentacją Policji, przeciąganiem liny, czy wyższymi od budynku szkoły - dmuchanymi zjeżdżalniami. Stoiska kosmetyczne, zdrowotne i gastronomiczne, a także scena, zgromadziły gości, w tym umówionych na „spotkanie po latach” absolwentów z roku 1989! Na scenie wspaniale wystąpili uczniowie od klasy 0 po klasę 7 oraz świeżo upieczone absolwentki Kinga Słoniowska i Julia Ponikau z towarzyszeniem Fundacji Wspierania Kultury – „Młode Talenty”, którą współtworzą.
        Tak zakończył się diamentowy jubileusz naszej „ Piąteczki” - „Aktywnej Sześćdziesięciolatki” – SP 5 im. Jana Matejki w Bochni.

Anna Staniszewska
                                                                                  Marzena Grotkowska-Wełna