Nawigacja

 • WYJŚCIE UCZNIÓW KLASY 3 B NA PIZZĘ

  WYJŚCIE UCZNIÓW KLASY 3 B NA PIZZĘ

  Nagroda dla dzieci za dobycie I miejsca w szkole w zbiórce makulatury.

 • WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

  WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

  11 czerwca 2019 r. uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią Bożeną Górną – Setlak, panią Kingą Kleszcz i panią Marleną Rudnik odwiedzili zabytkową, najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni.

  Podróż rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię szybem Campi. Pani Przewodnik - bardzo ciekawie przybliżyła nam historię kopalni, opowiedziała o ciężkiej pracy górników, o tradycjach, obyczajach i o legendach związanych z kopalnią. Mieliśmy możliwość podziwiania prawdziwych arcydzieł wykonanych w soli (unikatową kaplicę, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze).

  Dzięki udostępnionej nam Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej nasze zwiedzanie miało charakter swoistej podróży w czasie.

  Największym hitem całej wycieczki okazała się podróż podziemną kolejką zwaną przez tutejszych pracowników „Kuba”, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka została tak nazwana na cześć ostatniego konia, który towarzyszył górnikom podczas pracy. Ciekawostką okazała się również Kaplica Św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg.

  Spotkaliśmy się z dobrym duchem kopalni Skarbnikiem, który sprawdził naszą wiedzę o bocheńskiej kopalni, a na koniec obdarował na woreczkami soli tzw. „białym złotem”, za które dawniej można było kupić nawet całą wieś.

  Pobyt w kopalni był dla nas interesującą lekcją historii. Wycieczka bardzo się nam podobała.

  bgs

   

 • DWA DNI ŚWIĘTA SZKOŁY

  DWA DNI ŚWIĘTA SZKOŁY

  7 i 8 czerwca 2019 to były prawdziwe piątkowe dni. W piątek, w trakcie akademii prezentowaliśmy talenty naszej młodzieży. Po zeszłorocznym święcie matejkowskim w tle stulecia odzyskania niepodległości, obecne obchody poświęciliśmy spojrzeniu bardziej współczesnemu i otwarciu na świat. „Nasz szkolny musical” zaprezentował utwory z klasyki muzyki popularnej świata i Polski od lat sześćdziesiątych po czasy współczesne. Ogromną furorę wzbudziła aukcja obrazów. Weduty bocheńskie, portrety miasta, przygotowali uczniowie przy wsparciu członków społeczności szkoły pod kierunkiem p. Agaty Kufta-Pletty. W drugim dniu tradycyjny piknik szkolny zgromadził setki gości. Przygotowania pochłonęły nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły. Zebrane fundusze pozwolą pomyśleć o poprawie wyposażenia szkolnego. Koordynatorem przedsięwzięcia była, jak co roku, pani dyrektor Ewa Gardziel, a za przygotowaniem musicalu stali p. Anna Staniszewska i p. Ryszard Palczewski. Piknik natomiast to domena p. Alicji Śliwy.

  Bardzo gorąco dziękujemy sponsorom. A byli to: Burmistrz miasta Bochnia, Starosta Powiatu Bocheńskiego, Sejmik Wojewódzki, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Henryk Kołdras, Piekarnia Zbigniew Bednarz, Supermarket Cold Lux, Gabinet Stomatologiczny Sebastian Kotulski, Kryta Pływalnia w Bochni, Agnieszka i Krzysztof Nowakowie, Piotr Dębowski, Julia Ponikau, Daniela Bakaj, Przemysław Broszkiewicz, Barbara Łącka, Anna Szczudło, Marlena i Konrad Rudnikowie, Stanisław Gajek, Ewa i Marcin Piecowie, Iwona Tatara, Lilla i Marek Gadzinowie, Marta Kłósek.

 • EPIZODY Z HISTORII NAJNOWSZEJ POLSKI W KOMIKSIE

  EPIZODY Z HISTORII NAJNOWSZEJ POLSKI W KOMIKSIE

  Mamy laureatki ogólnopolskiego konkursu historycznego to Greta Gefert i Martyna Multan z klasy V b. Gratulujemy!!

  Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie” – wyniki VI edycji konkursu

  10 maja 2019 r. Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”, organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, dokonała oceny prac i przyznała 18 równorzędnych tytułów laureatów w każdej z  trzech grup wiekowych.

  Na konkurs wpłynęło ogółem 400 prac. W tym roku nadesłane komiksy oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: 11–13 lat, 14–16 lat i 17–19 lat ze względu na reformę oświaty i związaną z tym skomplikowaną pod względem organizacyjnym sytuację, przez komisję w następującym składzie:

  • Przewodniczący: Sławomir Zajączkowski (scenarzysta i współautor komiksów)

  • Członek komisji: Gabriela Sierocińska-Dec (historyk, Muzeum Historii Polski)

  • Członek komisji: Nikodem Cabała  (scenarzysta i współautor komiksów)

  • Członek komisji: Anna Klimowicz (filozof, Biuro Edukacji Narodowej IPN)

  • Członek komisji: Katarzyna Miśkiewicz (historyk, Biuro Edukacji Narodowej IPN)

  • Członek komisji: dr Dariusz Gałaszewski (historyk, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN)

  Oto laureaci konkursu w kategorii 11 – 13 lat: 

  Greta Gefert, Martyna Multan Obrona Westerplatte; opiekun: Dariusz Marszałek

  GRATULACJE !!!

 • DZIEŃ RODZICA

  DZIEŃ RODZICA

  „(…)Za wszystko, co dla mnie czynicie,

  za miłość i za całe życie…

  Dziś składam swe dzięki,

  w słowach piosenki,

  niechaj wyrażę swą miłość…

   

  „Sto lat, sto lat niech żyją, żyją nam… Kochani Rodzice!!!” …Te oto słowa zabrzmiały
  w niedzielne popołudnie 9 czerwca o godz. 17.00 na scenie w plenerze, w Parku Rodzinnym „Uzbornia”.

  Przedstawiliśmy tam, ze szczególną dedykacją dla Rodziców, sztukę pt. „Czerwony Kapturek”, zaśpiewaliśmy piosenkę, tańczyliśmy i graliśmy na instrumentach perkusyjnych. W tym szczególnym miejscu zaszczycili nas swą obecnością szkolni Rodzice – Pan i Pani Dyrektor, za co pięknie dziękujemy;-).

  Z wielką radością przyjmujemy zaproszenie Dyrekcji MDK w Bochni i jak co roku mamy okazję prezentować talenty naszych najmłodszych wychowanków w tak niezwykłym miejscu.

  Wszystkim zgromadzonym gościom, organizatorom, rodzicom składamy serdeczne podziękowania za życzliwość i ciepłe przyjęcie nas.

  „Chodziłam raz sobie po łące, zbierałam tam polne kwiatki, zrobię miały bukiecik, dam mamie w Dniu Święta Matki (…), chodziłem raz sobie po łące, zbierałem tam polne kwiaty, zrobię mały bukiecik, dam tacie w Dniu Święta Taty (…)”.

                                                                                                                        K. M-A

 • PRZEGLĄD WIŚNICKICH TEATRZYKÓW

  PRZEGLĄD WIŚNICKICH TEATRZYKÓW

  „(…)Aktorstwo daje coś,

  czego nie oferuje żaden inny zawód:

  możliwość przeżywania emocji,

  które w innym wypadku

  nie byłyby ci dostępne.

  Ale też wiele wymaga…(…)”

   

  Zawsze z wielkim zaszczytem uczestniczymy w Przeglądzie Wiśnickich Teatrzyków na zamku, w sali balowej. Jest to niezwykła okazja do zaprezentowania umiejętności dzieci w zupełnie innym, a jakże historycznym miejscu. Tam z każdego kąta przygląda nam się ktoś sprzed lat… Dawno temu gościli tam zacni królowie, księżniczki, cała świta,  a obecnie my… to niesamowite uczucie…

  Cieszymy się ogromnie, że i tego roku mogliśmy tam być. 5 czerwca, zaprezentowaliśmy sztukę pt. „Cudowna lampa Alladyna” – Gagatki  reprezentowały swoje zdolności na scenie
  z wielkim zaangażowaniem (wygłaszali role teatralne, gestykulowali, tańczyli), a Pierwszaczki dzielnie towarzyszyły im grając na instrumentach perkusyjnych marsza weselnego i tańcząc wspólny taniec : „Tunak tunak tun”. Natomiast uczniowie z klasy I b wraz z panią wychowawczynią dopingowali nas z widowni;-)

  Jesteśmy ogromnie wdzięczni naszej Drogiej Dyrekcji za pomoc w organizacji wyjazdu, ciągłe wsparcie „młodych talentów” i towarzyszenie nam podczas występu… Dziękujemy Dyrekcji i  Pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu za zaproszenie i okazaną życzliwość.

  Zadaniem nauczyciela jest ukazywanie drogi, zachęcanie do podążania nią…, ale sam wybór zależy już od samych odbiorców… Ciekawe, czy nasze pociechy kiedyś zostaną zawodowymi aktorami… Czasem patrząc na nich mam wrażenie, że są bardzo blisko celu…

                                                                                                                                 K M-A

 • EXPLORE MORE WITH ENGLISH

  EXPLORE MORE WITH ENGLISH

  Explore more with English - to projekt edukacyjny realizowany przez Europejski Klub Pickwicka przy Szkole Podstawowej nr 5 w Bochni, w roku szkolnym 2018/2019.
  W projekcie uczestniczy jedenastu uczniów i dwie nauczycielki, opiekunki Klubu Pickwicka.
  Projekt jest dofinansowany z programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności - "English Teaching", zarządzanego przez Fundację NIDA.

  Głównym celem projektu jest rozwijanie praktycznej umiejętności posługiwania się językiem angielskim, poprzez atrakcyjne formy uczenia się i działania. Uczniowie doskonalili umiejętności komunikacji podczas zajęć z wolontariuszkami AIESEC - Emily (z Chin) i Haily (z Wietnamu) - studentkami ekonomii na uniwersytetach w Kanadzie oraz z Eve, native speaker z Toronto.

  Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach fotograficznych i filmowych. Poznali podstawy scenopisarstwa filmów dokumentalnych, a później sami napisali kilka krótkich scenariuszy. Zajęcia prowadzone były w siedzibie Klubu, ale nie tylko.
  Cały dzień uczestnicy projektu spędzili w krakowskim ośrodku telewizyjnym, gdzie zapoznali się z podstawami pracy: montażysty telewizyjnego, operatora kamery
  i realizatora obrazu. Mogli także sami spróbować sił, kierując kamerą i zasiadając za pulpitem realizatora programów telewizyjnych.

  Po tych przygotowaniach teoretycznych nastąpił okres praktyczny. Uczniowie tworzyli kilkuminutowe filmy prezentujące siebie i naszą szkołę. Interesującym doświadczeniem było zwiedzanie bocheńskiej Kopalni Soli i prezentacja jej niezwykłych walorów w krótkiej formie filmowej. Wszystkie wypowiedzi informacyjne w tym filmach były zredagowane w języku angielskim. Część filmów wysłaliśmy do zaprzyjaźnionych szkół na Słowacji i w Kolumbii.

  Szczególnym wydarzeniem była "Noc Twórczych Działań". Podczas całonocnych zajęć w szkole, dwudziestu czterech uczniów rozwijało praktyczną znajomość języka angielskiego, kreatywność, samodzielność myślenia i umiejętności interpersonalne. Warsztaty fotograficzne prowadziła Antonina Bukowska, uczestniczka pierwszej "Nocy Twórczych Działań" organizowanych przez Klub Pickwicka w roku 2007, dziś ceniona fotografik. Przygotowany przez nią konkurs fotograficzny spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, podzielonych na grupy i nie było łatwo rozstrzygnąć, każda z grup zaprezentowała najlepsze prace.
  Po kolacji na uczestników zajęć czekało sześć sal tematycznych z zadaniami. Między innymi: "laboratorium chemiczne", "tor wyścigów samochodowych", "nauka podstaw chińskiej kaligrafii", "zagadka detektywistyczna" i "sala ćwiczeń fizycznych".
  Każda z grup była oceniana za prawidłowe wykonanie zadań i za umiejętności współpracy. Ogromną pomocą w tych zadaniach był udział wolontariuszy: byłych członków Klubu Pickwicka, z lat kiedy był częścią Gimnazjum nr 1 w Bochni oraz Emily i Haily.Kolejnym celem projektu było rozwijanie wrażliwości i umiejętności patrzenia na nasze miasto, tak, by czytać jego historię i współczesność, jak swoistą księgę i umieć opowiedzieć w języku angielskim swoim rówieśnikom.

  Dzięki projektowi Klub pozyskał cenne pomoce do nauki języka angielskiego i rozwijania pasji młodych ludzi.

  Pragniemy podziękować wszystkim nauczycielom, wolontariuszom i uczniom naszej szkoły, którzy wspomagają nas w realizacji tego projektu i okazują szczególną życzliwość.

  Krystyna Pacuła i Bogumiła Sroka-Barbach
  opiekunki Europejskiego Klubu Pickwicka, przy Szkole Podstawowej nr 5

 • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS O JANIE MATEJCE

  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS O JANIE MATEJCE

  4 czerwca 2019 roku odbyły się w Naszej szkole konkurs pt ,, Jeden z dziesięciu – życie i twórczość Jana Matejki ”.

  Oprócz uczniów PSP 5 pierwszy raz w turnieju brali uczniowie z innych szkół bocheńskich co uczyniło turniej międzyszkolnym.

  W jury konkursu zasiedli znakomici goście. Przewodnicząca jury była Maria Serafińska – Domańska dyrektor muzeum pamiątek po Janie Matejce ,, Koryznówka ” .W jury zasiedli także artysta fotograf, malarz, rzeźbiarz Wacław Wantuch oraz Pani Agnieszka Opioła pracownik Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Turniej miał trzy rundy podobnie jak w telewizji z taką różnicą że ostatnia runda to układanie puzzli na czas oraz rozpoznaniem obrazu mistrza ,, Unia lubelska ”. Do finału dostali się Patryk Ryszka, Weronika Wojas i Szymon Zięba. Ostatecznie najlepiej spisała się Weronika Wojas która zajęła pierwsze miejsce w naszym konkursie ,a decyzją jury Patryk Ryszka i Szymon Zięba zajęli wspólne drugie miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci książek oraz puzzli które układali finaliści.

  Zwycięska trójka obierze nagrody główne podczas uroczystości Dnia Patrona które odbędą się siódmego czerwca 2019 roku w PSP 5 w Bochni.

 • OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY

  OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY

  MIKOŁAJ ŚWIERCZEK Z PSP5 W BOCHNI ZAJĄŁ TRZECIE MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM!!

  Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii

  dla uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów oraz środowisk polonijnych w roku szkolnym 2018/2019

  Patronat NarodowyPrezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

   

  W piątek 10 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 21z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Nowym Sączu odbyło się uroczyste zakończenie Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii. W konkursie startowali uczestnicy ze szkół z Polski i Polacy mieszkający za granicą. Mikołaj Świerczek zajął III miejsce w tym konkursie. Tematem jego pracy był pilot - bohater bitwy o Anglię Stanisław Skalski. Mikołaj dzięki swojej pracy trzymał tytuł laureata i wiele ciekawych nagród w tym najciekawszą z nich lot samolotem! Gratulujemy !

 • FIZYKA JEST WŚRÓD NAS

  FIZYKA JEST WŚRÓD NAS

  "Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić" - to jeden z najbardziej znanych cytatów Alberta Einsteina, wielkiego fizyka i filozofa nauki.

  Fizyka jest wśród nas…, zabiegani, często nie mamy czasu, żeby zastanowić się nad prawami fizyki. Dziś, 4 czerwca  jednak mieliśmy wyjątkową okazję dotknąć Ją i zobaczyć na własne oczy, jak to się dzieje, że… woda w naczyniu, w ruchu kołowym nie wylewa się, jak działa siła grawitacji, co przyspiesza, a co spowalnia ruch, jak kręci się bączek chiński, co dzieje się z cieczą w zależności od siły, którą zadziałamy…Wiele, wiele wartościowych doświadczeń podziwialiśmy, w wielu także uczestniczyliśmy bezpośrednio. Dzięki wspaniałej, profesjonalnej obsadzie Młodych Fizyków pod kierunkiem pani mgr Anny Kukuły – Bieleckiej wiedza ta pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Ogromnie dziękujemy mamie Oliwki – pani Aleksandrze Kornaś za organizację tej wyprawy i opiekę nad nami... To była wspaniała lekcja fizyki !!!

                                                                                                                                            K.M-A

 • WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ

  WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ

  (…)Wszystkie dzieci nasze są:
  Kasia, Michael, Małgosia, John,
  Na serca dnie mają swój dom,
  Uchyl im serce jak drzwi.

  Wszystkie dzieci nasze są:
  Borys, Wojtek, Marysia, Tom,
  Niech małe sny spełnią się dziś,
  Wyśpiewaj marzenia, a świat
  Będzie nasz! (…)

   

  Dzieciństwo to wspaniały czas…, który niestety szybko ucieka. Warto jednak zatrzymać go na dłużej, choć na kilka chwil, pamiętając o tym, iż szczęśliwe dzieci mają znacznie łatwiejszą  drogę sprzyjającą rozwojowi…  
  31 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym dniu udaliśmy się wraz z klasą 1a,1b i 2a do kina na projekcję pouczającego i  ekscytującego filmu: „Manu, bądź sobą”.
  Po powrocie, w klasie usiedliśmy przy wspólnym poczęstunku przygotowanym przez rodziców, za który pięknie dziękujemy.
  Następnie mieliśmy czas na zabawę w Sali Bolka i Lolka. Na pożegnanie każdy uczeń otrzymał „imiennego balonika”. Wszystkim dzieciom składamy serdeczne życzenia: uśmiechu na każdy dzień i poczucia bycia kochanym…

                                                                                                                              K. M-A

 • GOLDEN VOICES OF PSP5

  GOLDEN VOICES OF PSP5

  14 maja 2019 roku po raz 5 w historii naszej szkoły odbył się konkurs piosenki angielskiej GOLDEN VOICES OF PSP5. W konkursie mógł wziąć udział każdy kto lubi śpiewać i lubi język angielski.

  W tym roku zgłosiło się 18 wykonawców, którzy swoim występem zachwycili publiczność –  której dziękujemy za wsparcie dla występujących. Poziom jaki reprezentowali wykonawcy był naprawdę wysoki.

  Jury w składzie: Anna Staniszewska, Daryl Strodes, Emily Song oraz Hailey Duong miało  nie lada kłopot by wyłonić laureatów.

  A oto wyniki:

  I kategoria wiekowa: klasy 0-3

  I miejsce: Gloria Zajt -'City of stars'

  II miejsce: Zuzanna Cabaj – 'No roots'

  III miejsce: Franciszek Przybyło – 'Baby'

   

  II kategoria wiekowa: klasy 4-8

  I miejsce: Zuzanna Łącka -'If I ain't got you oraz Emilia Filipek – 'You raise me up'

  II miejsce: Amelia Duś -'Shallow'

  III miejsce: Małgorzata Adamczyk 'Reptide'

  Dziękujemy wszystkim wykonawcom za wspaniałe doznania artystyczne, publiczności za wspaniałą atmosferę, i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia.

   

 • WYCIECZKA DO NOWEGO WIŚNICZA

  WYCIECZKA DO NOWEGO WIŚNICZA

  „Pada deszcz, pada deszcz,

  pada deszcz na dworze…

  Taki mokry, że już bardziej

  mokry być nie może…(…)”

   

  Pomimo niesprzyjającej aury, w piątkowy poranek (24.05) udaliśmy się na wycieczkę do Nowego Wiśnicza, miasteczka z 400 letnią historią…

  Zwiedziliśmy Zamek Książąt Lubomirskich, a następnie bastion VR, gdzie z lotu nietoperza obserwowaliśmy życie w zamku z dawnych czasów. Lot ten był wyjątkowo ekscytujący i atrakcyjny dla wszystkich, choć wymagał pokonania „lęku przestrzeni”. Następnie zakupiliśmy pamiątki i ruszyliśmy w dalszą drogę… Koryznówka – to miejsce, które musieliśmy zobaczyć. Tam przebywał i czerpał inspirację- patron naszej szkoły - Jan Matejko. Obecnie jest tam  zbiór pamiątek z życia tego wspaniałego malarza oraz jego rodziny i znajomych. ..

  W takich miejscach historię nie tylko widać, ale i czuć… powiew starości był dla wielu z nas nowym, wartościowym doświadczeniem. Na końcu wycieczki udaliśmy się do restauracji, by przy wspólnym stole wymienić myśli, wrażenia, by spożyć smakowite przekąski. Cieszymy się, że pomimo deszczu spędziliśmy razem wartościowo czas…Dziękujemy paniom: Janinie i Weronice za miłą, dodatkową opiekę i towarzystwo;-)

                                                                                                                                         K. M-A

 • PRZYJACIÓŁ NIGDY ZA WIELE...

  PRZYJACIÓŁ NIGDY ZA WIELE...

  W obecnych czasach poznawanie innych ludzi, nawiązywanie nowych kontaktów vis-a-vis, budowanie pozytywnych relacji, dla niektórych staje się coraz większym problemem. Media, w dużym stopniu i dość często starają się nam odebrać tak wartościowe rozmowy rodzinne, bezpośrednie spotkania przyjacielskie…

  Ukazując dzieciom wartości ponadczasowe, staramy się, aby poznały i doceniły możliwość przebywania w gronie innych osób, ucząc się kultury, tolerancji i komunikacji.
  W słoneczny, poniedziałkowy poranek, 20 maja, mieliśmy okazję udać się do Rajbrotu, aby tam poznać nowe koleżanki i kolegów.

  Na początku przywitaliśmy się w życzliwym kręgu, później wystąpiliśmy na prawdziwej scenie jako aktorzy w bajce pt. „Czerwony Kapturek”. Była to dla nas niezwykła okazja „walki z tremą”, a zarazem sprawdzenie swoich umiejętności
  w całkiem nowym otoczeniu. Kolejnym punktem programu było: zwiedzanie okolicy, szkoły, w której uczą się inne dzieci, zapoznanie się z architekturą drewnianą – skarbem z ponad 800-letnią historią (średniowieczny kościółek z 1206 r.) oraz wspólna zabawa na placu zabaw, czy na sali gimnastycznej. Na końcu uczestniczyliśmy w ekscytującej, pełnej wrażeń  „Paradzie Kłamców”. Odwiedziły nas trzy kobietki: elegantka, czarodziejka i muszkieterka, każda z pań mówiła prawdę i tylko prawdę…

  Wśród radości, przyjaźni, życzliwości, przy wspólnym stole pełnym przepysznych słodkości minął nam ten słoneczny poranek. Wzbogaciliśmy się w nowe wspomnienia, doświadczenia, ale także znajomości. Dzieci już, z ogromną ochotą czekają na powtórne spotkanie;-) Dziękujemy pięknie wychowawczyni klasy I a z Rajbrotu, za organizację i koordynację tego przedsięwzięcia. Wszystkim paniom, uczniom, Dyrekcji za życzliwe i gościnne przyjęcie nas w tej cichej i pięknej okolicy, blisko natury…

              „Myślę, że bez uczucia miłości i więzi z innymi ludźmi życie staje się bardzo ciężkie”.

                                                                                                                          – Dalajlama XIV

 • KONIE - MOJA PASJA

  KONIE - MOJA PASJA

  Przygodę z jazdą konną zaczęłam 7 października 2018 roku. Wtedy pierwszy raz pojechałam do SKJ Expresja, gdzie aktualnie jest pięć koni: Elegant, Note, Indira, Kantor i Campari. Pierwszy trening miałam na lonży na 16-letniej klaczy rasy oldenburskiej o imieniu Indira.

  Na początku było trudno, musiałam opanować równowagę i pozycje w siodle. Potem było coraz lepiej-zaczęłam wykonywać ćwiczenia typu: kłus wysiadywany, półsiad, wężyk, najeżdżanie na dragi, przejściakłus-step i zmiany kierunku po przekątnej, wzdłuż i przez środek. Podczas ferii od 14.01.2019r.-18.01.2019r. byłam na obozie z SKJ Expresja. Mieliśmy tam 2-godziny treningu i 2-godziny teorii, byliśmy też w terenie i uczyliśmy się np. lonżować konia. Tam też pierwszy raz samodzielnie zagalopowałam. Była bardzo miła atmosfera i wspaniale spędziłam tam czas. Obecne skaczę przez przeszkody, moja trenerka mówi, że bardzo szybko się uczę.

  Myślę, że odnalazłam swoją pasję w życiu i przeznaczenie!!! Będę ją dalej kontynuować, aby uczyć się coraz więcej.

  Emilka Gorzelska 5c

 • TRĄBEK W KRAINIE DOBRYCH UCZYNKÓW

  TRĄBEK W KRAINIE DOBRYCH UCZYNKÓW

  W maju w naszym oddziale przedszkolnym zadebiutował Pluszowy Słoń podarowany Zerówczakom przez Księdza Pawła. Od razu odbyła się " burza mózgów" nad imieniem dla naszego Nowego przyjaciela. Większością głosów zostało Mu nadane imię Trąbek oraz przypisane zadanie- nasz Miły Słonik będzie zachęcał Najmłodszych do robienia Dobrych Uczynków.

  Od razu założyliśmy "Trąbkowy Pamiętnik", w którym Słonik zwraca się do Dzieci:

  Kochani!!

  Oddaję w Wasze ręce mój Pamiętnik, w którym proszę abyście z pomocą Rodziców odnotowywali Wasze Dobre Uczynki. Możecie je opisać lub zilustrować.

  Miło mi będzie jeśli namalujecie również mój portret.

  Pamiętajcie, że bycie Dobrym to ZASZCZYT i DOBREM można " zarażać" Świat.

  Wasz Trąbek

   

  Nasz Nowy Przyjaciel wraz z Jasiem rozpoczął wędrówkę po domach Zerówczaków.

   

  "Żeby naprawdę Dobro było Dobrem, musi Ono Nim być w głębi naszych serc"

                                                                                             J.J. Rousseau

 • DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

  DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

  19 maja obchodzony jest Dzień Dobrych Uczynków ❤

  Pomysłodawcą jest Fundacja Ekologiczna "Arka". Jest to święto społecznych, bezinteresownych działań.

  Dziś w naszym oddziale przedszkolnym od rana panował radosny klimat. Odpowiedni dobór literatury, muzyki oraz zabaw zainspirował zerówczaków do okazywania sobie nawzajem życzliwości, wywołał radość oraz chęć dzielenia się z innymi.

  W tym szczególnym dniu Dzieci postanowiły, że będą sobie mówić tylko miłe słowa, będą pomagać kolegom a także w domu Rodzicom, będą dzielić się zabawkami, sprzątać po sobie i kolegach zabawki, będzą grzeczni i będzą robić sobie miłe niespodzianki itp.

  Pomysłów związanych z czynienie dobra mieliśmy tak wiele że ten dzień przemieniamy w „Tydzień Dobrych Uczynków".

  W holu szkoły stanęło „Drzewo Dobrych Uczynków" przygotowane przez Panią Kingę Kleszcz oraz Pana konserwatora Józefa Liberę. Na drzewku zawisły już pierwsze serduszkowe listki wykonane przez Dzieci z oddziału przedszkolnego.

  Zachęcamy Wszystkich Uczniów do robienia Dobrych rzeczy, zapisywaniu Ich na serduszkowych listkach i  zawieszeniu ich na naszym szkolnym Drzewku Dobrych Uczynków, aby każdy Dobry Uczynek został dostrzeżony.

  Ten dzień to okazja do podsumowania działań Szkolnego Wolontariatu oraz dobra chwila, by zatrzymać się i pomyśleć co dobrego udało nam się do tej pory zrealizować, a co jeszcze możemy zrobić dla innych.

  W związku z tym w nadchodzącym tygodniu dodatkowo zaplanowano następujące akcje:

  - zbiórka karmy i misek dla psów i kotów że Schroniska w Borku

  - pisanie i wysyłanie kartek do dzieci chorych onkologiczne w ramach ogólnopolskiej Akcji „Wylosuj Anioła"

  - zbiórki fantow na Konkurs z nagrodami na piknik szkolny

  - zbiórka sadzonek do naszego szkolnego ogródka

  - pomoc paniom sprzątającym

  - pomoc koleżeńska

  Mamy nadzieję, że nadchodzący tydzień zachęci wszystkich do czynienia dobra i sprawi im przyjemność z dawania siebie innym. Mamy również nadzieję, że Dzień Dobrych Uczynków będziemy obchodzić codziennie.

   

 • " MUZYKA TO WOLNOŚĆ"

  " MUZYKA TO WOLNOŚĆ"

  W ramach Klubu Młodego Widza uczniowie naszej szkoły wybrali się do Filharmonii Krakowskiej na warsztaty z cyklu „Muzyka to wolność". W ramach zajęć wspólnie z muzykami z Grecji zgłębiliśmy pojęcie wolności, poznaliśmy tradycje i zwyczaje Grecji oraz zatańczyliśmy zorbę.

  Kinga Kleszcz

   

  Galeria zdjęć: MUZYKA TO WOLNOŚĆ

 • SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI

  SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI

  20 marca, z  okazji nadchodzącej wiosny mieliśmy okazję wziąć udział w bardzo ciekawym konkursie, którego organizatorem była pani Małgorzata Stus Jarosz.  Regulamin nakazywał:

  -przygotowanie stroju  w tematyce „Szkoła przyszłości”;

  - prezentację klasy przez przedstawiciela;

  - wykonanie plakatu o podanej tematyce;

  - nauka 3 przysłów o wiośnie i ich prezentację.

  Komisja w składzie: pani dyrektor Ewa Gardziel, pani Agata Kufta – Pletty i pani Anna Staniszewska oceniały klasy biorące udział w konkursie.

  Na uroczystym apelu, 30 kwietnia z okazji nadchodzących obchodów ustanowienia Konstytucji Trzeciego Maja oficjalnie odczytano wyniki i wręczono nagrody. Wraz z nami ( I c) wśród laureatów była także klasa 7a i 8a. Serdecznie gratulujemy!!! Nagrody – bony pieniężne sponsorowała Rada Rodziców. Pięknie dziękujemy, postaramy się dobrze je zainwestować;-)

  A teraz kilka słów o naszej prezentacji… Wybraliśmy strój (mundurki) w kolorze niebieskim: uniwersalne (lekkie, wygodne, w sam raz na tańce - hulańce, a także eleganckie i nadające się do reprezentacji szkoły na oficjalnych występach); niebieskie ( kolor natury: wody i nieba, według nas szkoła przyszłości to loty w kosmos i poznanie odległych galaktyk, dalekie rejsy po morzach, oceanach, ale też marzenia i bujanie w obłokach).

  Rodzice bardzo pomogli nam przygotować tekturowe laptopy (które zastąpią zeszyty, książki)
  i okulary (przez które będziemy oglądać świat na ilustracjach i filmach w trójwymiarze). Mowę do Szanownej Komisji do spraw szkolnictwa przyszłości, przygotował (wraz z mamą Dorotą) i wygłosił Szymon Radzięta. Wszyscy uczniowie namalowali swoją wizję szkoły, połączyliśmy rysunki w jeden plakat. Dziękujemy pięknie za pomoc i możliwość uczestnictwa w konkursie. Cieszymy się ogromnie, iż możemy nadal inwestować w nasz rozwój.

                                                                                                                                       K M-A

  Galeria zdjęć: SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI

 • ZAJĘCIA W LABORATORIUM

  ZAJĘCIA W LABORATORIUM

  Nie ma to jak lekcja w ciekawym miejscu!

   

  Tym razem kl. I A wraz z wychowawczynią Alicją Golińską i panią praktykantką wybrała się do SANEPIDU, czyli Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Bochni. Uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji nt. aktualnej „Piramidy Zdrowego Żywienia i  Stylu Życia.” Ze zdrowiem nieodłącznie wiąże się higiena, dlatego dzieci uczyły się prawidłowego, dokładnego mycia rąk. Potem uczniowie przeszli do laboratorium, gdzie bada się próbki materiałów, namnaża się mikroorganizmy, przez hodowanie ich w pożywce. Tam dowiedzieli się, jakie mogą być bakterie, oglądali je w powiększeniu, liczyli kolonie. Każdy z uczniów oglądał przez mikroskop różne rodzaje mikroorganizmów. Z wielką uwagą wszyscy przyglądali się, w jaki sposób namnaża się je na pożywce i gdzie się przechowuje. Do zamrażarki, gdzie panuje temp. -75 0 używa się specjalnych, dużych i grubych rękawic.

  Bez wątpienia wszyscy uświadomili sobie wielką wagę utrzymywania czystości rąk na co dzień. Po umyciu, osuszeniu i zdezynfekowaniu płynem, palec każdego dziecka został odbity i podpisany. Czy namnożą się tam bakterie? Otrzymamy wkrótce odpowiedź. W każdym razie zajęcia na pewno będziemy pamiętać.

  Alicja Golińska

   

  Galeria zdjęć: ZAJĘCIA W LABORATORIUM

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 Jana Matejki w Bochni
  ul. Kazimierza Wielkiego 71
  32-700 Bochnia
 • (+14) 61-223-91
  e-mail: bochnia@ps5.pl

Galeria zdjęć