6 listopada 2018 roku w siedzibie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej odbył się wernisaż wystawy
„ OLGA LEOPOLDYNA STAWECKA ( 1896 – 1933)
PORUCZNIK – ZAKONNICA Z BOCHNI”
Wystawa poświęcona była bochniance – która swoje życie poświęciła walce o niepodległość. Wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej Leopoldyna włączyła się czynnie w odrodzenie kraju.
Do końca sierpnia 1914 roku na krakowskie Oleandry wyruszyło z Bochni 350 żołnierzy. Wśród ochotników znalazła się Leopoldyna Stawecka. Jako siedemnastoletnia dziewczyna pod męskim nazwiskiem wstąpiła do Legionów Polskich i nawiązała kontakt ze Związkiem Strzeleckim. Krótki czas walczyła na froncie.
Ranna - ponownie na front wróciła po czterech latach. Walczyła w obronie Lwowa, Wilna, w Bitwie Warszawskiej, w formacjach Ochotniczej Legi Kobiet .
Otwarcie wystawy wzbogacił występ uczniów naszej szkoły. Zaprezentowano program „ Nieskończenie Niepodległa”. Wśród patriotycznych wierszy i pieśni znalazła się „ Pieśń I Ochotniczej Legii Kobiet".
(M.P.)
Galeria zdjęć: Występ uczniów PSP5 w Domu Bochniaków
O wystawie w Domu Bochniaków oraz koncercie uczniów naszej szkoły można również przeczytać na stronie http://bochniazbliska.pl/kultura/bochnia-wystawa-koncert-i-pasowanie-nowych-czlonkow-w-stowarzyszeniu-bochniakow/
