Nawigacja

 • Sadzimy "Drzewo Pamięci" - z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości

  Sadzimy "Drzewo Pamięci" - z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości

  9 listopada w ramach ogólnopolskiego projektu „Piękna Nasza Polska Cała” posadziliśmy „Drzewo Pamięci”. Jest ono symbolem życia i wolności, a także jedną z wielu  przewidzianych na ten wyjątkowy rok form uczczenia 100-lecia Niepodległości Naszej Ojczyzny.

  Nasze Sześciolatki z radością i niezwykłym entuzjazmem przystąpiły do tego zadania. Wraz z Dyrekcją  z zapałem i uśmiechem podjęły się jego realizacji, czego efektem było posadzenie drzewka, któremu nadaliśmy wdzięczne imię „Józef”, na cześć Marszałka Józefa Piłsudskiego, który stał się symbolem wygranej walki o Niepodległość Polski.

  Mamy nadzieję, że posadzone drzewko wyrośnie na piękne i zdrowe drzewo, które przez kolejne lata będzie nam przypominało o tej wyjątkowej setnej rocznicy Niepodległości Naszej Polski.

  Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Beacie Węgrzyn za dostarczenie nam pięknego drzewka.

  Galeria zdjęć: "Drzewo Pamięci"

 • Występ uczniów PSP5 w Domu Bochniaków

  Występ uczniów PSP5 w Domu Bochniaków

  6 listopada 2018 roku w siedzibie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej odbył się wernisaż wystawy

  „ OLGA LEOPOLDYNA STAWECKA ( 1896 – 1933)

  PORUCZNIK – ZAKONNICA Z BOCHNI”

  Wystawa poświęcona była bochniance – która swoje życie poświęciła walce o niepodległość. Wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej Leopoldyna włączyła się czynnie w odrodzenie kraju.

  Do końca sierpnia 1914 roku na krakowskie Oleandry wyruszyło z Bochni 350 żołnierzy. Wśród ochotników znalazła się Leopoldyna Stawecka. Jako siedemnastoletnia dziewczyna  pod męskim nazwiskiem wstąpiła do Legionów Polskich i nawiązała kontakt ze Związkiem Strzeleckim. Krótki czas walczyła na froncie.

  Ranna -  ponownie na front wróciła po czterech latach. Walczyła  w obronie Lwowa, Wilna,  w Bitwie Warszawskiej, w formacjach Ochotniczej Legi Kobiet .

  Otwarcie wystawy wzbogacił występ  uczniów naszej szkoły. Zaprezentowano program „ Nieskończenie Niepodległa”. Wśród patriotycznych wierszy i pieśni znalazła się „ Pieśń I Ochotniczej Legii Kobiet".

  (M.P.)

  Galeria zdjęć: Występ uczniów PSP5 w Domu Bochniaków

  O wystawie w Domu Bochniaków oraz koncercie uczniów naszej szkoły można również przeczytać na stronie  http://bochniazbliska.pl/kultura/bochnia-wystawa-koncert-i-pasowanie-nowych-czlonkow-w-stowarzyszeniu-bochniakow/

 • „Tańce Hulańce”

  „Tańce Hulańce”

  „Tańce Hulańce” to cykl comiesięcznych, taneczno - gimnastycznych spotkań dla uczniów klas 0-III. Celem ich jest „roztańczenie” młodych pokoleń, wzbudzenie zainteresowania tańcem, a także przede wszystkim promowanie zdrowego trybu życia, którego ruch jest nieodłącznym elementem. Zajęcia te również pełnią funkcję towarzyską i integracyjną, gdyż mamy okazję zobaczyć swoich młodszych i starszych znajomych i rówieśników. Dziękujemy wszystkim wychowawcom i nauczycielom za tak liczny udział i opiekę podczas spotkania. Pierwsze „Tańce Hulańce”w tym roku mamy za sobą, powtórzyliśmy podstawowe kroki fitness, taniec brazylijski i dyskotekowy. Zapraszamy na kolejne już w grudniu.

                                                                                                                                        K. M-A

  Galeria zdjęć: Tańce Hulańce

 • Czas zadumy i refleksji

  Czas zadumy i refleksji

  „W listopadowy czas,

  wspomnienia łączą nas…

  Myśli swoje kierujemy „Do Góry”,

  hen wysoko ponad chmury…

  Tam nasi bliscy i obcy mieszkają,

  którzy na nasze modlitwy wciąż czekają…”

   

  Patriotyzm – to postawa wyrażająca miłość i szacunek względem Ojczyzny… Najpełniej ukazali ją ludzie, którzy dawno temu, walczyli, a często też oddali swój największy skarb -  życie za wolną Polskę… Pragniemy choć w niewielkim stopniu podziękować bohaterom za ogromny wysiłek, jaki podjęli, żeby „Polska była Polską”… Myślimy o nich szczególnie w tych jesiennych miesiącach i dzięki Nim mamy zaszczyt obchodzić 100-lecie Niepodległości. Chcąc oddać hołd wszystkim tym wartościowym ludziom przygotowaliśmy własnoręcznie flagi, biało-czerwone kwiaty z bibuły, które złączyliśmy w jeden bukiet. W patriotycznym pochodzie udaliśmy się pod pomnik pamięci na Uzborni, tam pomodliliśmy się oraz odśpiewaliśmy hymn z towarzyszeniem gitary... „Chwała poległym…”

                                                                                                                                 K. M-A

  Galeria zdjęć: W listopadowy czas...

 • To wszystko Polska

  To wszystko Polska

  W środę 31.10. 2018 r. w świetlicy został rozstrzygnięty Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska".

  Dzieci i rodzice spisali się na medal!!!

  I MIEJSCE: Franek Przybyło II b
  II MIEJSCE: Gabriel Węgrzyn-Wiśniowski III a
  III MIEJSCE: Wiktoria Wójtowicz I a
  WYRÒŻNIENIE: Maciej Kurek III a

   

  Wszystkie dzieci ktòre brały udział dostały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. GRATULUJEMY!
  Konkurs został zorganizowany w ramach projektu "Piękna nasza Polska cała"

  Galeria zdjęć: "To wszystko Polska"

 • „Światowy Dzień Origami” u ŚWIETLIKÓW

  „Światowy Dzień Origami” u ŚWIETLIKÓW

  Orgiami- sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii. Ten rodzaj sztuki został tak popularny w Japonii, że jest obowiązkowym przedmiotem w szkole. Japończycy, uważają, że Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Najbardziej rozpowszechnioną formą z papieru w Japonii jest żuraw, który symbolizuje szczęście i życie. Świetliki samodzielnie wykonywały papierowe zwierzątka odkrywając w sobie radość tworzenia.

  Galeria zdjęć: Światowy Dzień Origami

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Bije dzwon na alarm...

  Bije dzwon na alarm...

  „Bije dzwon na alarm,
  już spieszą strażacy.
  Czasem w nocy - ze snu,
  czasem w dzień - od pracy.
  Spieszą na ratunek:
  Tam płonie zagroda!
  Gra trąbka - a czerwień
  lśni na samochodach (…)”

  DZIĘKUJEMY STRAŻAKOM!!!

  22 października 2018 r. ok.godz.8.45 pojechaliśmy na bardzo ciekawe zajęcia do budynku Państwowej Straży Pożarnej w Bochni. Spotkanie to odbyło się w ramach programu rządowego „Ognik”, celem którego jest wspomaganie placówek oświatowych w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki. W ramach programu komendy miejskie i powiatowe Państwowej Straży Pożarnej prowadzą praktyczne zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla uczniów.

  Wyrażamy ogromną radość i wdzięczność za wspaniałe zajęcia, które dostarczyły nam niezbędnej wiedzy i wielu nowych wrażeń. Gospodarze przyjęli nas bardzo gościnnie. Dzieci poznały miejsce i charakterystykę pracy strażaków, miały okazję przymierzyć ich stroje, hełmy, zobaczyć wyposażenie samochodów. Dzięki tej wartościowej lekcji, jeszcze bardziej będziemy doceniać pracę ludzi, którzy każdego dnia nas ratują narażając swoje zdrowie
   i życie… Dziękujemy!!!

                                                                                                 K M-A

  Galeria zdjęć: Bije dzwon na alarm...

 • Dzień bez skarpetek

  Dzień bez skarpetek

  22 października obchodziliśmy dzień bez skarpetek. Dlaczego? Najczęstszą wadą stóp występującą u dzieci jest płaskostopie. Chodzenie boso, według specjalistów jest bardzo zdrowe. W trosce o zdrowe stopy świetliki wykonywały ćwiczenia na płaskostopie. Aby przyłączyć się do obchodów, wystarczy więc nie zakładać skarpetek blush

  Galeria zdjęć: Dzień bez skarpetek

 • Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 roku. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Poniatowskiego. Powszechnie dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

  12 października, w piątek w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie oraz nasi goście specjalni – emerytowani pracownicy szkoły.

  W części oficjalnej głos zabrał dyr. Jerzy Sumara, który złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękował za trud włożony każdego dnia w kształcenie i pomoc w wychowaniu młodych pokoleń oraz wręczył Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom, paniom: Edycie Koniecznej, Joannie Nosek, Elżbiecie Słoniowskiej, Marii Tomzik, Małgorzacie Widełce, Bożenie Górnej- Setlak,  Lucynie Kozioł, Małgorzacie Stec, Marii Flaczyńskiej oraz panu Ryszardowi Palczewskiemu.

  Złożył też gratulacje pani Beacie Szewczyk i panu Dariuszowi Marszałkowi z powodu otrzymania nagrody Burmistrza Miasta Bochnia.

  Wiele ciepłych i serdecznych słów pod adresem nauczycieli popłynęło z ust przewodniczącego Rady Rodziców Jana Zięby.

  W części artystycznej uczniowie z klasy Va, prowadzeni przez Marię Tomzik i księdza Pawła Skrabę, chór szkolny kierowany przez Ryszarda Palczewskiego i „ Piątkowe Gagatki” z opiekunem Karoliną Mendel- Augustyn tańcem, wierszem i śpiewem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy nauczyciela.

   

  Galeria zdjęć: Dzień Edukacji Narodowej

 • "Kto Ty Jesteś? Polak Mały..."

  "Kto Ty Jesteś? Polak Mały..."

  Wychowanie patriotów jest procesem długotrwałym i zaczyna się już od najmłodszych lat, gdyż żywa wyobraźnia małego dziecka, duża wrażliwość emocjonalna, zaciekawienie światem sprzyja kształtowaniu obrazu Ojczyzny, który pozostaje na całe życie. Od tego, jaki obraz Ojczyzny ukształtuje się w dziecku, zależeć będzie, czy wejdzie ono w dorosłe życie świadome swojej tożsamości narodowej, pełne przywiązania do kraju ojczystego i ludzi w nim żyjących, wrażliwe na sprawy i zmiany dokonujące się w Polsce. Wychowanie patriotyczne rozpoczyna się już od progu rodzinnego domu i towarzyszy dzieciom w domu, przedszkolu, szkole, w codziennym życiu. W wychowaniu patriotycznym dzieci chodzi o kształtowanie postaw emocjonalnego przywiązania do ojczystego kraju, o rozwijanie pozytywnych zachowań społecznych i cech charakteru dobrego Polaka- patrioty.

  W minionym tygodniu dzieci z naszego oddziału przedszkolnego poznały polskie legendy, symbole narodowe i tradycje związane ze Świętem Niepodległości.

  „Zerówczaki” poznały symbole narodowe, dowiedziały się jak wygląda godło Polski i co symbolizują biel i czerwień, oraz utrwalały hymn państwowy. Zajęcia zakończyliśmy ciekawymi pracami plastycznymi.

  Dzięki takim działaniom uświadamiamy dzieciom kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, uczymy je bycia Polakiem i miłości do kraju ojczystego.

  Galeria zdjęć: Kto Ty Jesteś? Polak Mały

 • Wieczornica „Nieskończenie Niepodległa”

  Wieczornica „Nieskończenie Niepodległa”

  W roku 2018 mamy szczęście świętować stulecie odzyskania niepodległości.  Jest to idealna chwila, abyśmy My – Polacy przypomnieli sobie, jak wyjątkowa jest nasza kultura, jak burzliwe i tragiczne były losy naszej ojczyzny. Okazją do wspomnień i wzruszeń stała się patriotyczna wieczornica zorganizowana 17 października 2018r. w naszej szkole.

  Recytowano wiersze wybitnych polskich poetów; Norwida, Asnyka, Słowackiego, Bełzy. Przeplatały się one z patriotycznymi pieśniami śpiewanymi przez szkolny chór wzmocniony przez piękne głosy nauczycieli. Duże wrażenie zrobił taniec z biało- czerwonymi szarfami wykonany przez pierwszoklasistów. Wiele ciekawych informacji o legionach i tragicznym losie polskich żołnierzy przekazał pan Jarosław Przybyło – członek Grupy Rekonstrukcji  Historycznej II Brygady Legionów. Wspomnienia legionistów czytali harcerze z zaprzyjaźnionej drużyny „ Olimp”. Niezwykły klimat wieczornicy podkreśliła wspaniała  scenografia oraz wystawa „ 100 prac na 100 - lecie Odzyskania Niepodległości”.

  Wieczornicę przy ogromnym wsparciu dyrektor Ewy Gardziel przygotowali: Magdalena Przybyło, Agata Kufta- Pletty, Ryszard Palczewski, Marta Michałek.

  Dziękujemy wszystkim  zaangażowanym w to przedsięwzięcie, a zwłaszcza występującym – recytatorom, chórowi szkolnemu, solistom,  śpiewającym nauczycielom ( za odwagę :) ), flecistkom, skrzypaczce, pierwszakom, harcerzom oraz panu Jarosławowi Przybyło.

  Słowa podziękowania należą się niezawodnemu panu konserwatorowi Józefowi Liberze i pani Annie Szczudło za pyszne ciasteczka. Natomiast pani Marii Gacy dziękujemy za nieodpłatne przygotowanie smacznego żołnierskiego bigosu, a pani Barbarze Łąckiej za przekazanie jednorazowych naczyń.

                                                    (M.P.)

  Galeria zdjęć: Wieczornica "Nieskończenie Niepodległa"

   

  O wieczornicy „Nieskończenie Niepodległa”  można również przeczytać na stronie http://bochniazbliska.pl/galeria/bochnia-od-nich-mozna-sie-uczyc-patriotyzmu-piekny-koncert-w-sp-nr-5-w-bochni/

 • Podążamy śladami „Gagatków”…

  Podążamy śladami „Gagatków”…

  Odkąd się spotkaliśmy, odkryliśmy, iż w naszych sercach brzmi podobny rytm, a muzyka jest bardzo ważnym elementem w naszym życiu... Na zajęciach często śpiewamy z towarzyszeniem gitary, gramy na instrumentach perkusyjnych (bębenkach, marakasach, drewienkach, janczarach, dżambach, itp.). Wkrótce również rozpoczniemy intensywniejszą naukę gry na instrumentach o określonej wysokości dźwięku – dzwonkach, a tym samym poznamy nuty. Ćwiczymy dykcję i mowę do mikrofonu, który mamy w klasie, dzięki wsparciu Dyrekcji i Rodziców. Uczymy się różnych tańców (narodowych, regionalnych, dyskotekowych, towarzyskich, integracyjnych itp.). Obecnie opracowujemy scenariusz bajki, którą z radością przedstawimy w tym roku. Talenty są po to, aby je rozwijać, dlatego staramy się, aby je z dnia na dzień powiększać…Wszystkim dziękujemy za wsparcie i życzliwość.

                                                                                                                  K. M-A

  Galeria zdjęć: Śladami Gagatków...

 • Piątkowe Gagatki nadal trenują

  Piątkowe Gagatki nadal trenują

  Drodzy Państwo, zespół artystyczny „Piątkowe Gagatki”, utworzyli uczniowie klasy I c wraz z wychowawczynią na początku roku szkolnego 2015 / 2016, a jego nazwa zabrzmiała 20 października 2015 roku. Wtedy to zespół aktywniej włączył się w „ubogacenie” imprez szkolnych i pozaszkolnych.

   „Gagatki”, bo choć kochane i talent mają, to wciąż jeszcze rozrabiają…, „Piątkowe”, gdyż ze szkoły nr 5 pochodzimy i z dumą o tym mówimy…;-).

   Uczestnicy zespołu mają ogromne chęci i zapał artystyczny. Dużo pracują nad sobą i ze sobą, uczą się, aby efekty, które widać były jak najlepsze… „Każdy z nas zmierza do doskonałości”… my, uczymy się na swoich błędach, słuchamy rad innych, ulepszamy nasze pomysły. Rozwijamy się wszechstronnie, żeby spełniać swoją misję: ubogacać, radować, ale nie zanudzać;-).

  Obecnie „Gagatki” są już w 4 klasie, ale nadal dzielnie trenują w troszkę odmienionym składzie. Uczestniczą w naszych dodatkowych spotkaniach w każdy wtorek, a w miarę możliwości i częściej… Za nami pierwszy tegoroczny występ. Obecnie przygotowujemy sztukę teatralną pt. „Alladyn” również (jak poprzednie bajki) zostanie wystawiona między innymi na zamku w Nowym Wiśniczu. Serdecznie dziękujemy za wsparcie Drogiej Dyrekcji i Rodzicom, którzy chętnie zawsze służą pomocą.

   

                                                                                                                              K.M-A

  Galeria zdjęć: Piątkowe Gagatki nadal trenują

   

 • Złota, polska jesień w pełni…

  Złota, polska jesień w pełni…

  W poniedziałek, 15 października 2018 r ok. godz. 9.30 uczniowie klasy Ic wraz z wychowawczynią i Panią Kingą udali się na jesienną integrację do Parku Rodzinnego „Uzbornia”:

   

  „Piękny, jesienny, słoneczny dzień…,

  a my w tej scenerii integrujemy się…

  Pod górę, dzielnie przez las kroczymy

  I mamy bardzo radosne miny;-),

  Na placu zabaw bawimy się wesoło

  i wszyscy wesoło biegają wkoło.

  Ćwiczymy na siłowni, szukamy złotych liści,

  robimy bukiety i „róże” oczywiście…

  Potem razem poczęstunek wyborny zjadamy

  I do naszej kochanej szkoły wracamy…”

                                                                                                                    

  Bardzo miło spędziliśmy razem czas… Serdecznie dziękujemy Pani Kindze za opiekę naukę wykonywania złocistych róż;-), a rodzicom za ogromne zaangażowanie, życzliwość i przygotowanie pysznego poczęstunku.

                                                                                                                      K. M-A

  Galeria zdjęć: Złota, polska jesień w pełni...

 • Światowy Dzień Jaja

  Światowy Dzień Jaja

  12.10.2018r na świetlicy odbyła się burza mózgów. Świetliki zastanawiały się: Co było pierwsze? Jajko czy kura? Podobno sam Arystoteles szukał odpowiedzi na to pytanie. Niestety raczej nie znalazł, skoro uczeni nadal się nad tym głowią. Dlatego zostawiliśmy szukanie odpowiedzi mądrym głowom, a sami skupiliśmy się na innych równie trudnych pytaniach dotyczących samego jajka. Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki? Albo jak zachowuje się jajko włożone do octu? Jak sprawdzić czy jajko jest świeże, czy nie? Dlaczego jajko nie tonie w słonej wodzie? Które jajko jest szybsze surowe czy ugotowane? Jak oddzielić żółtko od białka? itp..W przeciwieństwie do Arystotelesa, my na swoje pytania znaleźliśmy odpowiedzi! Zapraszamy Was zatem na przegląd eksperymentów pełnych jaj!

   

  Galeria zdjęć: Światowy Dzień Jaja

 • Pocztówkowa mapa Polski w naszej świetlicy

  Pocztówkowa mapa Polski w naszej świetlicy

  Bez wątpienia, wymiana pocztówkowa będzie nietuzinkową formą nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju będą miały możliwość poznania innych regionów, miast ,ich ciekawych zakątków oraz położenia na mapie. Będzie to świetna sposobność by przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek. Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z pewnością otworzy dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewni radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki.
  Dziś przyszła do nas kartka z Częstochowy. Napisali już do nas z Warszawy i Piotrkowa Trybunalskiego
  :)

  Serdecznie prosimy Świetliki o przynoszenie kartek z Bochnią oraz znaczków pocztowych, w celu nawiązania korespondencji z innymi szkołami na terenie całej Polski

  Dziękujemy !

  Galeria zdjęć: Pocztówkowa mapa Polski

 • Krąg harcerski

  Krąg harcerski

  10 października 2018 r. miała miejsce w naszej szkole pierwsza zbiórka harcerska.

  Od tego roku w każdą środę o godz. 16:06 będą spotkania w kręgu harcerskim. Zapraszamy chętnych!

  Beata Szewczyk

   

  Galeria zdjęć: Krąg harcerski

 • Ogólnopolski Festiwal Filmowy Kino Dzieci

  Ogólnopolski Festiwal Filmowy Kino Dzieci

  28 września 2018 roku klasa 5a wzięła udział w 5 Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym Kino Dzieci. Klasa uczestniczyła w projekcji filmu pt. "Łowcy czarownic" w krakowskim kinie w "Piwnicy Pod Baranami". Kraków odkrywał przed uczniami swoje urocze miejsca, a pogoda uatrakcyjniała wycieczkę.

  Beata Szewczyk

  Galeria zdjęć: Ogólnopolski Festiwal Filmowy Kino Dzieci

 • Początki państwa polskiego

  Początki państwa polskiego

  W zajęciach o takiej tematyce wzięli udział uczniowie kl.IIa i IIb. Spotkanie z historią miało miejsce w Niepołomicach w królewskiej rezydencji określanej "drugim Wawelem". Ci uczniowie, którzy podczas zajęć wykazali się dużą wiedzą otrzymali nagrody w postaci okolicznościowych monet. Kolejnym etapem wycieczki było Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne. Z dużym zainteresowaniem uczniowie słuchali bogato ilustrowanej prelekcji i pokazu Wszechświata , który trafił do wyobraźni uczniów.

  A.Ś.

  Galeria zdjęć: Początki państwa polskiego

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 Jana Matejki w Bochni
  ul. Kazimierza Wielkiego 71
  32-700 Bochnia
 • (+14) 61-223-91

Galeria zdjęć