POZNAJEMY KRAJ OJCZYSTY. Góry Sanocko-Turczańskie
W dniach 25 – 27 października 2022 roku grupa 43 uczniów i trzech opiekunów z naszej szkoły przebywała w Górach Sanocko Turczańskich, zwiedzając wiele miejsc zróżnicowanych przyrodniczo i historycznie.
W pierwszym dniu uczestnicy wycieczki odwiedzili miejscowość Krasiczyn i jego perłę - zamek, położone na Pogórzu Przemyskim. Zamek położony na trakcie Przemyśl-Sanok należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu i mimo licznych pożarów i wojen zachował niezmieniony wygląd i kształt. Z zamku obronnego stał się wielkopańską rezydencją. Słuchając przewodnika po zamku uczniowie mieli możliwość podziwiać bogato rzeźbione portale, loggie, arkady, unikalne dekoracje wykonane techniką sgraffito. Wewnątrz zamku zobaczyli w Baszcie Boskiej kaplicę przyrównywaną do kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, kryptę ostatnich właścicieli z rodu Sapiehów, gabinet myśliwski, salę tortur w lochach zamkowych, wystawę, czy też weszli na wieżę zegarową. Po ponad godzinnym zwiedzaniu opuścili zamek i udali się na ponad 1,5 km spacer po okalającym tę budowlę, jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych. Realizując kolejny punkt programu uczestnicy udali się do pobliskiej miejscowości Dybawka, skąd wyruszyli na pieszą wędrówkę. Na początku przewodnik zapoznał uczniów z historią Twierdzy Przemyśl pokazując bunkier jako jeden z wielu obiektów militarnych Twierdzy „Przemyśl”. Wędrując szlakiem przez Prałkowską Górę napotkali kolejny obiekt twierdzy o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej jednowałowy fort artyleryjski GW VII „Prałkowce”, który w roku 1915 został wysadzony przez wojska rosyjskie uciekające przed ofensywą wojsk austro-węgierskich i niemieckich. Jeszcze 1,5 km marszu i uczestnicy udali się do miejscowości Ustrzyki Dolne do pensjonatu Viking, gdzie po zakwaterowaniu spożyli posiłek.
Drugi dzień uczestnicy wycieczki rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Przyrodniczego w Ustrzykach Dolnych, gdzie mieli możliwość wysłuchania historii powstania Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zobaczyć świat fauny i roślinności w pigułce, wystawę pokonkursową pt. ”Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”. Z Ustrzyk Dolnych udali się do miejscowości Czarna Górna, do prywatnego Muzeum Historii Bieszczad, w którym od przewodnika otrzymali informacje dotyczące historii Bieszczadów, życia mieszkańców tamtych terenów na przestrzeni ostatnich wieków, zobaczyli sprzęt, którym posługiwała się społeczność Bieszczadów. Ekspozycja sprzętu podzielona była tematycznie. Były tam pamiątki z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, przedmioty codziennego użytku, zbiory dokumentów, cerkiewne krzyże i monstrancje, różne narzędzia kowalskie, rolnicze i wiele innych. Z kolei uczestników czekała blisko 9-cio kilometrowa wędrówka na najwyższy szczyt Gór Sanocko-Turczańskich Jaworniki (909 m n.p.m.) i sumy podejść wynoszącej blisko 400 m. Po drodze zatrzymali się przy kaskadowych bobrowiskach na rzece Czarna. Po blisko 3 godzinach marszu grupa 22 uczniów wraz z opiekunem-przewodnikiem osiągnęła szczyt Jaworników i upamiętniła jego zdobycie pamiątkowym zdjęciem. Po czym nastąpił powrót i po połączeniu się z grupą oczekującą na zboczu góry doszli do miejscowości Żłobek. Oczekując na przyjazd autokaru zobaczyli greckokatolicką cerkiew.
Trzeci dzień to już okolice Jezior Solińskiego i Myczkowskiego. Po przybyciu do Soliny uczestnicy trzydniowej wyprawy udali się do portu Solina przy zaporze na Sanie i po dokonaniu formalności weszli na statek, którym przez 50 minut płynęli po jeziorze, największym sztucznym zbiorniku retencyjnym w Polsce. Płynęli wzdłuż wyspy Dużej Skalistej, opłynęli wyspę zwaną Zajęczą. Chętni uczniowie mogli przez chwilę stać się kapitanami statku zasiadając za jego sterami. Po rejsie spacerowali po koronie zapory. Mieli też możliwość zakupu pamiątek z pobytu nad jeziorem. Następnie udali się w dalszą podróż do Myczkowców, do ośrodka Centrum Kultury Ekumenicznej im. św. Jana Pawła II. W ośrodku kolejno odwiedzili mini zoo, w którym mieszkańcami są rodzinne gatunki jak i egzotyczne zwierzęta, park miniatur z różnorodnością stylów architektury sakralnej (cerkwie), następnie ogród biblijny z roślinnością charakterystyczną dla regionu Bliskiego Wschodu, przywodzący na myśl podróż do Ziemi Świętej, centrum edukacyjne Natura 2000 (wystawa zwierząt z bieszczadzkich lasów), park owadów. Po pełnych wrażeń z pobytu w Beskidzie Lesistym uczniowie w dobrych nastrojach rozpoczęli podróż do Bochni, w której zameldowali się około godziny 21.00.
Wycieczka odbyła się w ramach zadania publicznego realizowanego przy udziale Urzędu Miasta Bochnia i stowarzyszenia Przyjaciele Piątki.