POZNAJEMY KRAJ OJCZYSTY. KRZEMIONKI OPATOWSKIE i ZAMEK KRZYŻTOPÓR.
W dniu 10 marca 2022 roku grupa 44 uczniów wraz z opiekunami przebywała w miejscowości Sudół koło Ostrowca Świętokrzyskiego zwiedzając Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, znane jako Krzemionki Opatowskie. Obiekt ten to rezerwat archeologiczny chroniący zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć miejsce niewiele zmienione od czasu, gdy przed kilku tysiącami lat zaprzestano wydobywania krzemienia pasiastego i wycofał się z nich ostatni neolityczny górnik. To pomnik górnictwa pierwotnego i przyrody nieożywionej. Na trasie turystycznej liczącej 1,5 km długości uczniowie zwiedzili muzeum, wędrowali około 500 m fragmentem trasy poprowadzonej pod ziemią, spacerowali po zrekonstruowanej pradziejowej osadzie.
Po fascynującym spotkaniu w „Krzemionkach” w drodze powrotnej do Bochni uczniowie zatrzymali się w Ujeździe, gdzie zwiedzili pełnej magii i tajemniczości, zagubioną wśród pól i wzgórz ruinę zamku Krzyżtopór, największej budowli pałacowej w Europie po Wersalu we Francji. Dziedziniec główny, otaczające fortyfikacje, bastiony, sale balowe, pokoje gościnne i dla służby, kaplica zamkowa i inne pomieszczenia zobaczyli uczestnicy wycieczki, i o których mogli usłyszeć od wspaniale oprowadzającej i opowiadającej pani przewodnik.
Wycieczka ta zapoczątkowała cykl wycieczek, które będą realizowane w ramach projektu „Poznajemy kraj ojczysty”, częściowo dofinansowanego przez Urząd MiastaBochnia oraz Stowarzyszenie Przyjaciele Piątki.
TARNOWSKIE GÓRY
W dniu 3 listopada b.r., grupa 45 uczestników wraz z opiekunami, wyruszyła na jednodniową wycieczkę do Tarnowskich Gór, której celem głównym było poznanie obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Impreza była zorganizowana w ramach projektu „Odkrywanie skarbów kultury UNESCO” i dofinansowana przez Urząd Miasta w Bochni oraz Stowarzyszenie Przyjaciele Piątki.
Podczas wizyty na Śląsku byliśmy w Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach oraz w Sztolni Czarnego Pstrąga. Uczestnicy wyprawy zobaczyli skansen maszyn parowych, odkryli kim byli tarnogórscy gwarkowie, dowiedzieli się o metodach wydobywania skarbów, które zostawiła im natura. Mieli możliwość poczucia klimatu górniczej pracy i przepłynięcia łodziami najdłuższej podziemnej w Polsce rzeki.
Dzień pełen wrażeń zakończony został długim, jesiennym spacerem po przepięknym XVIII – wiecznym, zabytkowym Parku Miejskim w Świerklańcu, który założony został przez rodzinę Henckel von Donnersmarck
w latach 1670 – 1680.Joanna Nosek
SUDETY
W dniach od 28 września do 1 października uczestnicy realizujący projekt „Odkrywanie skarbów kultury UNESCO” spędzili czas w powiecie wałbrzyskim i świdnickim, w Sudetach. Impreza była dofinansowana przez Stowarzyszenie Przyjaciele Piątki oraz Urząd Miasta w Bochni. W trakcie wyjazdu uczniowie wraz z opiekunami zrealizowali realizowali program, głównie polegający na odwiedzeniu obiektów kultury, w tym zabytków światowego dziedzictwa UNESCO oraz wędrówek w pasmach górskich Sudetów Środkowych. Beneficjenci poznawali JuraPark w Krasiejowie, Park Nauki i Ewolucji Człowieka, Halę Stulecia we Wrocławiu, Kościół Ewangelicki w Jaworze, zapoznali się z historią kościoła ewangelickiego w Świdnicy, przemierzali wnętrza ruin zamku w Bolkowie, zamku Bolczów w Rudawach Janowickich, zamku Stary Książ, zamku Grodno w rezerwacie przyrody „Góra Choina”, wędrowali z Pełcznicy koło Świebodzina Wąwozem Pełcznicy do Palmiarni w Wałbrzychu. W Rudawach Janowickich wędrowali szlakiem Kolorowych Jeziorek, ścieżką dydaktyczną z Janowic Wielkich czy szlakiem wokół Jeziora Bystrzyckiego do Zagórza Śląskiego.
Cały czterodniowy pobyt w Sudetach wypełniony był także rekreacją, zabawami ruchowymi, grami na świeżym powietrzu. W czwartym dniu w godzinach wieczornych uczestnicy wrócili do Bochni.
Joanna Nosek