Rok dwóch wielkich rocznic Jana Matejki...
W 185. rocznicę urodzin i 130. rocznicę śmierci Mistrza.
Wystawa prac konkursowych i wręczenie nagród
Doceniając dorobek wielkiego artysty i Patrona naszej szkoły na polu artystycznym i patriotycznym, czuliśmy się zobowiązani, aby szczególnie upamiętnić ten Rok Jubileuszowy, przez Senat RP ogłoszony Rokiem Jana Matejki.
Powstał ambitny projekt, którego pomysłodawcą i twórcą jest nauczycielka plastyki pani Agata Kufta- Pletty. Projekt ten to szereg przedsięwzięć artystycznych i naukowych prowadzonych od kwietnia do czerwca 2023, inspirowanych postacią wielkiego artysty właśnie w ramach obchodów Roku Jana Matejki.
Plan obejmował między innymi trzy międzyszkolne konkursy: historyczny – dotyczący „ Wiedzy o życiu i twórczości Jana Matejki”, plastyczny – „Bądź jak Matejko” oraz fotograficzny – „Postacie z obrazów Mistrza Jana Matejki- żywe obrazy”.
Na konkurs plastyczny wpłynęło 189 prac o różnej tematyce, wykonanych w różnych technikach plastycznych. Celem konkursu było ukazanie własnej twórczości artystycznej inspirowanej talentem i wrażliwością Jana Matejki. Nie chodziło tu o odwzorowanie tematu obrazów czy stylu Jana Matejki, lecz własne wizje i obrazy.
Konkurs fotograficzny dotyczył przedstawienia „żywych obrazów” i okazał się niezwykle ambitny. Wymagał bowiem dużego zaangażowania zarówno dzieci, rodziców jak i ich bliskich. Celem było ukazanie fragmentów wybranych obrazów Jana Matejki lub ich całości, bez konieczności dokładnego odwzorowania postaci lub scen. Należało skupić się na ich wyobrażeniu. Reprodukcję wybranego dzieła wraz ze zdjęciem „żywego obrazu” następnie komponowano na wybranym podłożu. Na ten konkurs wpłynęło 30 prac, na których uwieczniono dzieci z bocheńskich przedszkoli i szkół podstawowych w scenach z obrazów Mistrza Jana.
16 maja 2023 w budynku naszej szkoły spotkała się niezależna komisja, która wybrała nagrodzonych w tych dwóch konkursach.
W skład komisji weszli;
Katarzyna Wincełowicz – właścicielka galerii „Kopalnia Sztuki Bochnia” Wacław Wantuch – artysta sztuk pięknych Grzegorz Kapcia – muzyk i malarz Przemysław Konieczny – dziennikarz, redaktor naczelny „Kroniki Bocheńskiej”
29 maja natomiast w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się rozdanie dyplomów i nagród w trzech konkursach organizowanych w ramach naszego projektu obchodów Roku Jana Matejki.
Zgromadzonych powitali dyrektor Biblioteki pani Dorota Rzepka oraz dyrektor Szkoły pan Jerzy Sumara po czym nastąpiło rozdanie nagród laureatom.
W konkursie historycznym „Wiedzy o życiu i twórczości Jana Matejki” opartym o zasady teleturnieju Jeden z Dziesięciu dyplomy i nagrody wręczył nauczyciel historii SP nr 5 pan Dariusz Marszałek, który ułożył i przeprowadził niniejszy turniej wraz z panem Dariuszem Łacnym- nauczycielem fizyki a prywatnie... pasjonatem sztuki.
Nagrodzeni uczniowie naszej szkoły to;
I miejsce - Gloria Zajt z kl. 7b, II miejsce- Arwena Sobaś z kl.6a,
W dalszej kolejności dyrektor SP nr 5 pan Jerzy Sumara oraz wicedyrektor pani Ewa Gardziel wraz z nauczycielką plastyki panią Agatą Kufta -Pletty wręczyli nagrody w konkursach; plastycznym i fotograficznym.
W konkursie plastycznym „ Bądź jak Matejko” nagrodzeni uczniowie ze szkoły „piątki” to:
Kategoria – Grupa Zerowa
I miejsce – Amelia Smaga (0a) , SP nr 5
II miejsce – cała grupa (0b), SP nr 5
III miejsce- Leon Wąsik (0b), SP nr 5
Wyróżnienie: Antoni Burkiewicz (0b) SP nr 5
Kategoria – Klasa I-III
I miejsce – Liliana Sroka (2b) SP nr 5
Wyróżnienie: 1a - Adam Burkiewicz, Maksymilian Pajor, Marika Pląder, Julia Rejduch, Maksymilian Surdy
1b – Julia Wawrzonek, Iga Hamuda
2a – Julita Cierniak, Aniela Opalińska, Amelia Fornek
Kategoria: Klasa IV – VIII
II miejsce – Marcel Piwowarczyk (6b) SP nr 5
III miejsce – Wojciech Tobiasz (7a) SP nr 5
Wyróżnienie: Natalia Surowiecka (7b), Maciej Rutkowicz (8c)
W tym konkursie również nagrodzeni zostały dzieci bocheńskich przedszkoli i szkól podstawowych oraz dwie uczennice szkoły ponadpodstawowej, Zespołu Szkół nr 2.
W konkursie fotograficznym – „Postacie z obrazów Mistrza Jana Matejki – żywe obrazy” przekazano 30 prac, na których w obrazach Jana Matejki uwiecznieni zostali indywidualnie lub zbiorowo przedszkolaki, uczniowie, ich rodzeństwo, całe klasy a nawet…żywy koń. Przy tak dużym wkładzie pracy i ogromnej wyobraźni zaangażowanych w żywe obrazy zdecydowano, że należy nagrodzić wszystkich uczestników konkursu, a niektórych szczególnie wyróżnić. A oto wytypowani uczniowie z naszej szkoły;
Kategoria - obraz – „Portret żony artysty Teodory z Giebułtowskich”
I miejsce – Andżelika Zych (7b)
Kategoria – obraz – „Portret czworga dzieci artysty”
I miejsce: 6a - Arwena Sobaś, Maciej Gut, Kacper Dyga
6b – Inga Gut
Wyróżnienie -
5c - Aleksandra Piś, Nadia Fortuna
4a - Milena Jędrzejek
Kategoria – obraz – „Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci”
I miejsce –1b - Martyna Zaziąbł
III miejsce –5b – Amelia Stanowska, Maja Mroczek
Wyróżnienie: 6a - Ewa Romańska
Kategoria – Portret
I miejsce – Rozalia Bukowska (1b)
III miejsce – Liliana Sroka (2b)
Wyróżnienie: Zofia Żądło (5a), Aleksandra Krawczyk (5c), Maja Krzyszkowska (5c), Nadia Rakoczy (6a), Maksymilian Michniak (7a), Martyna Ciechanowicz (7a),
Kategoria historyczna
II miejsce – klasa 3a - Witold Janiczek, Hanna Półtorak, Emilia Klasa, Milena Kleczyńska, Miłosz Przybyłowicz, Bartłomiej Kaczmarczyk
III miejsce – Olga Gajewska (5c) i Emil Gajewski (7a)
Wyróżnienie – Oddział Zerowy (0a), Cała klasa (2a), Natalia Klasińska i Aleksandra Brzegowa (7b) Stanisław Zięba i Szymon Radzięta (5c).
Nagrody ufundował Urząd Miasta i Stowarzyszenie „Przyjaciele Piątki”. Rozdanie nagród upiększył montaż słowno- muzyczny w wykonaniu Mateusza Bieniasa jako Stańczyka, Witka Widełki i Wojtka Wójcika grających na ksylofonie, oraz nauczyciela muzyki pana Ryszarda Palczewskiego na fortepianie.
To nie był koniec atrakcji…z biblioteki wszyscy przeszli korowodem prowadzonym przez Stańczyka do galerii artystycznej- Kopalnia Sztuki Bochnia w Rynku. A tam było co podziwiać!
Można ją oglądać w galerii Kopalnia Sztuki Bochnia, aż do czasu przeniesienia na ulicę Białą, gdzie będzie pokazana 16.06 z okazji Święta Ulicy Białej podczas tegorocznych Dni Bochni.
Wystawę wszystkich prac plastycznych oraz żywych obrazów przekazanych na konkursy przygotowała pani Agata Kufta – Pletty, twórca projektu Roku Matejkowskiego.
A.S.
A.K-P