29 października uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do pobliskich Niepołomic.
W mieście, którego początki sięgają czasów organizowania się Państwa Polskiego odwiedziliśmy Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne oraz Zamek.
Podczas wizyty w Obserwatorium Astronomicznym, w Planetarium Uczniowie zobaczyli 2 animacje. Pierwsza z nich opowiadała o życiu na Międzynarodowej Stacji Kosmiczne oraz o tym, jak wyglądają przygotowania kosmonautów przed wyprawą w kosmos.
W trakcie drugiej animacji jej bohaterowie wraz z uczniami szukali ukrytych na niebie zwierząt. Dowiedzieli się, że niebo podzielone jest na obszary zwane gwiazdozbiorami. I tak udało się zaobserwować gwiazdozbiór: Małej Niedźwiedzicy, Wielkiej Niedźwiedzicy, Małego Psa, Wielkiego Psa, Byka, Łabędzia, Pegaza, Orła, Barana oraz Wolarza z Psami Gończymi.
Po projekcji Uczniowie przemieścili się do sali wykładowej, w której zobaczyli prezentację oraz wysłuchali informacji związanych z Układem Słonecznym. Poznali nazwy planet tworzących Układ Słonecznych, zapoznali się z ich wyglądem, wielkością, masą, składem oraz ich odległością od Słońca. Po bardzo ciekawej „wyprawie w kosmos”, wróciliśmy na Ziemię, aby kontynuować, naszą wycieczkę po Niepołomicach.
Kolejnym punktem wyprawy był Zamek Królewski, wybudowany w XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego. W rezydencji Piastów i Jagiellonów, nazywanej „drugim Wawelem” zwiedziliśmy Salę Łowiecką, w której wyeksponowano trofea afrykańskie: żyrafę, zebry, antylopy od największych eland i gnu po najmniejsze dik-dik, szakala, bawoła, guźdźce, jeżozwierza, a także zwierzęta i ptaki łowne Puszczy Niepołomickiej oraz odległych rejonów Syberii, Kanady, Afryki. Największe okazy to łoś z medalowym porożem oraz niedźwiedzie: baribal i brunatny. Na ścianach uczniowie mogli dostrzec broń myśliwską. Cała wystawa związana jest z tradycjami łowieckimi, a te z królewskimi polowaniami.
Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy była Galeria Obrazów. Tu uczniowie uczestniczyli w interaktywnej lekcji muzealnej o tematyce patriotycznej pod hasłem: „Kto Ty jesteś? Polak Mały!”. Przypomnieli sobie o historii powstania Państwa Polskiego. Dowiedzieli się czym jest i kiedy postał hymn oraz przypomnieli znaczenie kolorów flagi RP.
Nasza wizyta w Niepołomicach dobiegła końca i nadszedł czas powrotu do domu. To był dobry, pełen wrażeń i obfitujący w wiedzę dzień.