Nawigacja

 • Piątkowe Gagatki nadal trenują

  Piątkowe Gagatki nadal trenują

  Drodzy Państwo, zespół artystyczny „Piątkowe Gagatki”, utworzyli uczniowie klasy I c wraz z wychowawczynią na początku roku szkolnego 2015 / 2016, a jego nazwa zabrzmiała 20 października 2015 roku. Wtedy to zespół aktywniej włączył się w „ubogacenie” imprez szkolnych i pozaszkolnych.

   „Gagatki”, bo choć kochane i talent mają, to wciąż jeszcze rozrabiają…, „Piątkowe”, gdyż ze szkoły nr 5 pochodzimy i z dumą o tym mówimy…;-).

   Uczestnicy zespołu mają ogromne chęci i zapał artystyczny. Dużo pracują nad sobą i ze sobą, uczą się, aby efekty, które widać były jak najlepsze… „Każdy z nas zmierza do doskonałości”… my, uczymy się na swoich błędach, słuchamy rad innych, ulepszamy nasze pomysły. Rozwijamy się wszechstronnie, żeby spełniać swoją misję: ubogacać, radować, ale nie zanudzać;-).

  Obecnie „Gagatki” są już w 4 klasie, ale nadal dzielnie trenują w troszkę odmienionym składzie. Uczestniczą w naszych dodatkowych spotkaniach w każdy wtorek, a w miarę możliwości i częściej… Za nami pierwszy tegoroczny występ. Obecnie przygotowujemy sztukę teatralną pt. „Alladyn” również (jak poprzednie bajki) zostanie wystawiona między innymi na zamku w Nowym Wiśniczu. Serdecznie dziękujemy za wsparcie Drogiej Dyrekcji i Rodzicom, którzy chętnie zawsze służą pomocą.

   

                                                                                                                              K.M-A

  Galeria zdjęć: Piątkowe Gagatki nadal trenują

   

 • Złota, polska jesień w pełni…

  Złota, polska jesień w pełni…

  W poniedziałek, 15 października 2018 r ok. godz. 9.30 uczniowie klasy Ic wraz z wychowawczynią i Panią Kingą udali się na jesienną integrację do Parku Rodzinnego „Uzbornia”:

   

  „Piękny, jesienny, słoneczny dzień…,

  a my w tej scenerii integrujemy się…

  Pod górę, dzielnie przez las kroczymy

  I mamy bardzo radosne miny;-),

  Na placu zabaw bawimy się wesoło

  i wszyscy wesoło biegają wkoło.

  Ćwiczymy na siłowni, szukamy złotych liści,

  robimy bukiety i „róże” oczywiście…

  Potem razem poczęstunek wyborny zjadamy

  I do naszej kochanej szkoły wracamy…”

                                                                                                                    

  Bardzo miło spędziliśmy razem czas… Serdecznie dziękujemy Pani Kindze za opiekę naukę wykonywania złocistych róż;-), a rodzicom za ogromne zaangażowanie, życzliwość i przygotowanie pysznego poczęstunku.

                                                                                                                      K. M-A

  Galeria zdjęć: Złota, polska jesień w pełni...

 • Światowy Dzień Jaja

  Światowy Dzień Jaja

  12.10.2018r na świetlicy odbyła się burza mózgów. Świetliki zastanawiały się: Co było pierwsze? Jajko czy kura? Podobno sam Arystoteles szukał odpowiedzi na to pytanie. Niestety raczej nie znalazł, skoro uczeni nadal się nad tym głowią. Dlatego zostawiliśmy szukanie odpowiedzi mądrym głowom, a sami skupiliśmy się na innych równie trudnych pytaniach dotyczących samego jajka. Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki? Albo jak zachowuje się jajko włożone do octu? Jak sprawdzić czy jajko jest świeże, czy nie? Dlaczego jajko nie tonie w słonej wodzie? Które jajko jest szybsze surowe czy ugotowane? Jak oddzielić żółtko od białka? itp..W przeciwieństwie do Arystotelesa, my na swoje pytania znaleźliśmy odpowiedzi! Zapraszamy Was zatem na przegląd eksperymentów pełnych jaj!

   

  Galeria zdjęć: Światowy Dzień Jaja

 • Pocztówkowa mapa Polski w naszej świetlicy

  Pocztówkowa mapa Polski w naszej świetlicy

  Bez wątpienia, wymiana pocztówkowa będzie nietuzinkową formą nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju będą miały możliwość poznania innych regionów, miast ,ich ciekawych zakątków oraz położenia na mapie. Będzie to świetna sposobność by przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek. Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z pewnością otworzy dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewni radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki.
  Dziś przyszła do nas kartka z Częstochowy. Napisali już do nas z Warszawy i Piotrkowa Trybunalskiego
  :)

  Serdecznie prosimy Świetliki o przynoszenie kartek z Bochnią oraz znaczków pocztowych, w celu nawiązania korespondencji z innymi szkołami na terenie całej Polski

  Dziękujemy !

  Galeria zdjęć: Pocztówkowa mapa Polski

 • Krąg harcerski

  Krąg harcerski

  10 października 2018 r. miała miejsce w naszej szkole pierwsza zbiórka harcerska.

  Od tego roku w każdą środę o godz. 16:06 będą spotkania w kręgu harcerskim. Zapraszamy chętnych!

  Beata Szewczyk

   

  Galeria zdjęć: Krąg harcerski

 • Ogólnopolski Festiwal Filmowy Kino Dzieci

  Ogólnopolski Festiwal Filmowy Kino Dzieci

  28 września 2018 roku klasa 5a wzięła udział w 5 Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym Kino Dzieci. Klasa uczestniczyła w projekcji filmu pt. "Łowcy czarownic" w krakowskim kinie w "Piwnicy Pod Baranami". Kraków odkrywał przed uczniami swoje urocze miejsca, a pogoda uatrakcyjniała wycieczkę.

  Beata Szewczyk

  Galeria zdjęć: Ogólnopolski Festiwal Filmowy Kino Dzieci

 • Początki państwa polskiego

  Początki państwa polskiego

  W zajęciach o takiej tematyce wzięli udział uczniowie kl.IIa i IIb. Spotkanie z historią miało miejsce w Niepołomicach w królewskiej rezydencji określanej "drugim Wawelem". Ci uczniowie, którzy podczas zajęć wykazali się dużą wiedzą otrzymali nagrody w postaci okolicznościowych monet. Kolejnym etapem wycieczki było Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne. Z dużym zainteresowaniem uczniowie słuchali bogato ilustrowanej prelekcji i pokazu Wszechświata , który trafił do wyobraźni uczniów.

  A.Ś.

  Galeria zdjęć: Początki państwa polskiego

 • Noc Naukowców 2018

  Noc Naukowców 2018

  Noc ta miała miejsce 28.09.2018, ale uczestnicy do dzisiaj nie mogą zapomnieć bliskiego spotkania z łazikiem marsjańskim czy też doświadczeń chemicznych ze skroplonym azotem.

  Udziałem nowych członków Klubu Pickwicka z obecnej siedziby w PSP nr 5 było doroczne spotkanie z naukami wszelakimi w trakcie Małopolskiej Nocy Naukowców. Uczelnie otwierają swe wrota i laboratoria dla najmłodszych od 12 już lat, zawsze w ostatni weekend września. Panie Krystyna Pacuła, Bogumiła Sroka-Barbach oraz Anna Staniszewska zorganizowały 28.09 podróż do Krakowa, by doświadczyć nowych i frapujących wrażeń w ten wyjątkowy wieczór. Rozpoczął się on wizytą w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Przebrnąwszy przez piątkowe korki znaleźliśmy się w otoczeniu zieleni i zagadek fizyki, które objaśniają poszczególne zakątki w Ogrodzie. Część grupy miała okazję uczestniczyć w rozwiązywaniu zagadki kryminalnej i przekonać się jak nauka wpływa na nowoczesne metody pracy detektywa. Aż wreszcie wizyta w centrum Kijów, a tam widowisko zatytułowane Wehikuł czas. O dzieciach, które zmieniły świat. Potem jeszcze tylko polowanie na „nocno-naukowe” gadżety i powrót. Było cudnie jak...co roku.

   

  Galeria zdjęć: Noc Naukowców 2018

 • Ślubowanie Klas Pierwszych

  Ślubowanie Klas Pierwszych

  „Powiem wam w sekrecie,
  że bardzo dziś jesteśmy zdenerwowani.
  Bo właśnie dzisiaj, jak już dobrze wiecie,
  na uczniów tej szkoły będziemy pasowani.
  Cieszymy się, że wszyscy tak tłumnie przybyli,
  by być razem z nami w tej radosnej chwili.”

   

      Tymi słowami rozpoczęła się wspaniała uroczystość ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH, która miała miejsce w dniu 5 października 2018 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły. Choć uczniowie miny mieli nieco niepewne, bardzo dostojnie prezentowali się w swoich odświętnych strojach szkolnych i specjalnie zakładanych na tą okoliczność czerwonych biretach oraz okolicznościowych plakietkach z napisem Święto Niepodległości. Otuchy dodawali im wzruszeni rodzice, którzy przybyli na uroczystość w bardzo licznym gronie.

     Impreza składała się z kilku części. Po odśpiewaniu hymnu szkoły do dzieci, ich rodziców i przybyłych gości przemówił dyrektor szkoły pan Jerzy Sumara. Wśród zaproszonych gości był burmistrz miasta pan Stefan Kolawiński, pani dyrektor MZE Dorota Palej-Maliszczak, ks. prałat Jan Nowakowski oraz przewodniczący Rady Szkoły pan Jan Zięba .  

     W części artystycznej uczniowie trzech oddziałów klas pierwszych zaprezentowali program przygotowany pod kierunkiem wychowawczyń: pani Alicji Golińskiej, pani Marty Michałek i pani Karoliny Mendel-Augustyn. Dzieci z przejęciem recytowały wiersze, pięknie śpiewały piosenki i tańczyły „Chodzonego”, za co zostały obdarzone gromkimi brawami przez zgromadzoną publiczność, w tym dzieci z oddziału przedszkolnego. Występom towarzyszył pan Ryszard Palczewski –nauczyciel muzyki w naszej szkole oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Oliwier Kłósek. Inscenizacja odbywała się na tle dekoracji, wykonanej przez panią Agatę Kufta- Pletty i panią Kingę Kleszcz.

     Wreszcie nadszedł kulminacyjny punkt uroczystości. Pierwszaki z uniesioną dłonią, za prowadzącym, panem Michałem Golińskim, zgodnym chórem uroczyście przyrzekali:

   

  "Ślubuję być dobrym Polakiem,
  dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
  Będę starał się być dobrym kolega,
  swym zachowaniem i nauką
  sprawiać radość rodzicom i nauczycielom"
                                       - Ślubuję.

      Następnie w imieniu rodziców pan Jan Zięba przekazał dyrektorowi szkoły dużych rozmiarów ołówek i nastąpił akt pasowania na ucznia oraz rozdanie dyplomów. Potem wszyscy poszli przed szkołę, by zasadzić pamiątkowe krzewy klasowe. Na zakończenie uczniowie udali się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i na sesję zdjęciową.

  Dzień ten z pewnością na długo pozostanie w pamięci pierwszaków, ich rodziców oraz społeczności szkolnej.  

  Alicja Golińska

  Galeria zdjęć: Ślubowanie Klas Pierwszych

 • Światowy Dzień Uśmiechu

  Światowy Dzień Uśmiechu

  Świętujmy! W tym roku „ Świetliki” po raz pierwszy obchodziły „Światowy Dzień Uśmiechu”. W piątek 5 października na świetlicy zrobiło się wesoło i żółto:) Wspólnie oglądnęliśmy śmieszny film ”Flip i Flap”. Była terapia śmiechem, przebijanie balonów ze smutną minką, konkurs na Króla i Królową uśmiechu (picie soku z cytryny ). Świetliki wykonały również uśmiechnięte buźki dla najbliższych. Śmiech łagodzi stres, stymuluje pracę mózgu, poprawia koncentrację, kojarzenie i pamięć. Zwiększa atrakcyjność i pewność siebie, ale przede wszystkim – zbliża ludzi do siebie. Uśmiechajmy się do siebie jak najczęściej!

  Galeria zdjęć: Światowy Dzień Uśmiechu

   

 • Dzień Głośnego Czytania

  Dzień Głośnego Czytania

  Dzień 01.10.2018 r. będziemy pamiętać na długo. Od rana " Świetliki" projektowały okładki swoich książek w oczekiwaniu na pisarza, poetę, twórcę kabaretu "Piwnica pod Baranami" - Andrzeja Pacułę. Spotkanie realizowane było w ramach "Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania" oraz projektu "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury ". Miało ono na celu nauczenie najmłodszych czerpania przyjemności z literackich podróży, upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci, kształtowanie nawyku częstego sięgania po książkę oraz podjęcia własnych prób pisarskich. Pan Andrzej, człowiek o niezwykłym poczuciu humoru i wielkiej pomysłowości w bardzo atrakcyjny sposób opowiadał jak powstaje książka. Wyobraźnia dzieci nie znała granic. Za nami pierwsze próby tworzenia zaliczone. Hm... teraz tylko to spisać :) …

  Galeria zdjęć: Dzień Głośnego czytania

 • Klasa 1A na ognisku klasowym

  Klasa 1A na ognisku klasowym

  Wiele radości mieli uczniowie kl.I A w czwartek 20 września. Po lekcjach wraz z wychowawczynią Alicją Golińską, panią pedagog Lucyną Kozioł i niektórymi rodzicami, czekała ich wspólna wyprawa autobusem do Kurowa, gdzie gościli u jednej z koleżanek. W pięknie przygotowanym miejscu dzieci mogły się pobawić w zorganizowane zabawy, pośpiewać, po czym samodzielnie upiec kiełbaski. Obecni rodzice przygotowali też słodycze, napoje. W dobrych nastrojach dzieci swobodnie bawiły się, chłopcy grali w piłkę. Wyjazd bardzo się udał, przyczynił się do integracji klasy, do usamodzielnienia dzieci i do poznania północnej części Bochni. Wszyscy cieszyli się, tym bardziej, że towarzyszyła nam piękna pogoda.

  Alicja Golińska

  Galeria zdjęć: Ognisko 1A

 • Dlaczego warto zakładać szkolne ogródki?

  Dlaczego warto zakładać szkolne ogródki?

  Jesienne prace w ogródku klasy II b ruszyły z ogromną parą. Uczniowie zebrali już ostatnie plony. Wyrywali chwasty i suche rośliny. Pestki kabaczka zostaną wysuszone i przygotowane do wysiania w pojemniku. Potem małe roślinki uczniowie przeniosą do ogródka. Pomidorki ozdobiły kanapki przygotowywane na lekcji. Istotne informacje o wyhodowanych przez siebie warzywach dzieci umieściły w indywidualnych książeczkach. Pozostałe w ogródku rośliny przezimują. Kolejne prace rozpoczniemy na wiosnę.

  A.Ś

  Galeria zdjęć: Dlaczego warto zakładać szkolne ogródki?

 • Spotkanie integracyjne w klasie III a

  Spotkanie integracyjne w klasie III a

  W ciepłe wrześniowe popołudnie uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią Bożeną Górną-Setlak, panią pedagog Lucyną Kozioł i rodzicami udali się do Koła Łowieckiego „Łoś”. Możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą, wspólne zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, szczególnie gra w piłkę nożną i przeciąganie liny dostarczyły wszystkim wielu radości.

  Dodatkową atrakcją były pieczone kiełbaski i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Bardzo dziękuję wszystkim za wspólnie spędzony czas, zwłaszcza rodzicom, którzy mimo wielu obowiązków znaleźli czas na miłe, klasowe spotkanie.

  B. Górna-Setlak

   

  Galeria zdjęć: Spotkanie integracyjne w klasie III a

 • Dzień Spadającego Liścia

  Dzień Spadającego Liścia

  23 września przypada „Dzień Spadającego Liścia”. ŚWIETLIKI z tej okazji postanowiły radośnie powitać nową porę roku – jesień. Były różnego rodzaju zabawy i zagadki, które utrwalały wiedzę dzieci dotyczącą zmian zachodzących w przyrodzie. Jesienny spacer do utworu „Marsz Radeckiego” z przeszkodami był niespodzianką. Jesienną porą czas także zadbać o piękne fryzury. Nasze propozycje w galerii zdjęć :)

   

  Galeria zdjęć: Dzień Spadającego Liścia

   

 • Sprzątanie świata

  Sprzątanie świata

  Na ratunek Matce Naturze, przynajmniej ten jeden raz w roku wyruszyły w piątek 21 września klasy: V a, b i c. By pomagać nie potrzeba wiele – uczniowie wraz z nauczycielami chętnie i z wielką radością wzięli worki na śmieci, ochronne rękawiczki i wyruszyli na teren parku Uzbornia, by ratować przyrodę poprzez czyszczenie jej ze zbędnych śmieci. Nasze lasy i pobocza dróg potrzebują pilnej interwencji, dlatego poświęciliśmy trochę naszego czasu, zanim nadejdzie zima. Tegoroczna edycja była jubileuszową. W Polsce sprzątamy w ogólnoświatowej akcji już od 25 lat.

   

   

  Galeria zdjęć: Sprzątanie świata

 • Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury

  Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury

  Nasz oddział przedszkolny bierze udział w projekcie edukacyjnym „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Jest to inicjatywa wydawnictwa MAC Edukacja oraz wydawcy miesięcznika „Bliżej Przedszkola”. Głównym celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród Dzieci. Wszystkie działania projektu opierają się na postaci Misia pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury. Koordynatorkami projektu w naszej szkole są Panie: Kinga Kleszcz i Joasia Sroga.

  Nasi Najmłodsi wspólnie z Paniami wybrali grupową maskotkę - Misia, któremu nadali imię TupTuś :)

  TupTuś odbędzie czytelniczą podróż po domach zerówczaków. Wyposażony będzie w pamiętnik, w którym Rodzice wpisywać będą tytuł przeczytanego utworu, a Dzieci wykonają pamiątkowy rysunek. Dzieci wraz z Misiem będą uczyły się samodzielności i poznają potrawy opisane w literaturze np. ciasteczka Alicji z Krainy Czarów i rozwiną swoją kreatywność.

   

  Galeria zdjęć: Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury

 • Klub Miłośników Bolka i Lolka

  Klub Miłośników Bolka i Lolka

  „Jaki dziś dzień?” - zapytał Puchatek,

   „Dziś” - odpowiedział Prosiaczek,

  na to Puchatek – „To mój ulubiony dzień”

   

  Inauguracją spotkań w naszym Klubie „Miłośników Bolka i Lolka” była wizyta Pani Kingi Magdoń z Pracowni Rerum Architektura Krajobrazu.

  Na początku spotkania nasz Miły Gość opowiedział o sobie i swojej twórczej pasji, którą „zaraża” innych w swojej pracowni, gdzie każdy może rozwinąć swoje talenty.

  Po krótkiej prezentacji pani Kinga przeczytała fragmenty jednej z najbardziej lubianych przez Dzieci książeczek, stanowiącą klasykę literatury dziecięcej – „Kubusia Puchatka” autorstwa A. A. Milne.

  Kubuś Puchatek to postać pełna uroku i swoistego wdzięku, która rozbraja swoimi słowami niejednego smutasa. Pani Kinga przedstawiła dzieciom Wszystkich Mieszkańców Stumilowego Lasu i podkreśliła, że jest to paczka przyjaciół, która przeżywa niesamowite perypetie, pełne trudności, ale też i optymizmu. Mimo, że każde z nich jest inne, każde ma swoją wyjątkową osobowość to zawsze mogą na siebie liczyć, wspierają się. Te obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzątka śmieszą i bawią z jednej strony naiwnością, z drugiej – filozoficznym podejściem do życia.

  Serdecznie Dziękujemy za przemiłe spotkanie z Panią Kingą i Misiem z wielkim sercem i „małym rozumkiem”, który nieustająco urzeka i Małych i Dużych Czytelników.

  Dzisiejszy Dzień to zdecydowanie nasz ulubiony Dzień!

   

  Galeria zdjęć: Klub Miłośników Bolka i Lolka

 • Pożegnanie lata przez uczniów klasy 3B

  Pożegnanie lata przez uczniów klasy 3B

  W piątek 21 września 2018 roku uczniowie klasy III „b” z wychowawczynią Bernadką Nowak i z panią Joasią Nosek wybrali się na wycieczkę na Planty Salinarne przy ulicy Orackiej, aby pożegnać kończące się lato.

  Przepiękna pogoda sprzyjała zabawom integracyjnym. Dzieci spacerowały w labiryncie, bawiły się w drewnianym grodzie, zbierały kasztany i liście, z których układały różne kompozycje według własnych pomysłów. W ramach nagrody za zdobycie II miejsca w szkolnej zbiórce makulatury, wszystkie dzieci otrzymały po dużej porcji ulubionych lodów. Dostały też czekolady i cukierki. Uczniowie bardzo cieszyli się ze wspólnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody i w doskonałych humorach wróciły do szkoły.

  Bardzo dziękujemy mamusi Marysi za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

  B.N.

 • Ognisko integracyjne klasy 1B

  Ognisko integracyjne klasy 1B

  Ognisko integracyjne klasy 1b już za nami. Tym razem byliśmy w Domu Pielgrzyma Bursa. Gry i zabawy na świeżym powietrzu i pyszna kiełbaska z sałatką w pakiecie sprawiły wiele frajdy i przyjemności każdemu Pierwszakowi.

  W gorących promieniach słońca wracaliśmy do szkoły zmęczeni fizycznie, ale uśmiechnięci od ucha do ucha. Dziękujemy przemiłej obsłudze. Panie Darku - czuliśmy się tam, jak w domu - DZIĘKUJEMY !

  Marta Michałek

  Galeria zdjęć: Ognisko 1B

Aktualności

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 Jana Matejki w Bochni
  ul. Kazimierza Wielkiego 71
  32-700 Bochnia
 • (+14) 61-223-91
  e-mail: bochnia@ps5.pl

Galeria zdjęć